Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

41 mln zł na przebudowy dróg w Czyżewie, Jedwabnem i Brańsku

9 lipca 2024

Wykonawcy inwestycji oraz samorządowcy stoją w grupie

Podpisanie umów na wykonanie inwestycji drogowych / Paulina Dulewicz

Dzięki tym przedsięwzięciom poprawi się jakość ich użytkowania, ruch upłynni, a bezpieczeństwo jazdy znacząco zwiększy. Umowy w tej sprawie podpisali we wtorek, 9 lipca, wicemarszałek Marek Malinowski oraz członek zarządu Jacek Piorunek z wykonawcami inwestycji.

– Jestem przekonany, że realizacja dzisiejszych umów wpłynie zasadniczo na komfort i bezpieczeństwo użytkowników tych dróg. Na korzyść zmieni się także wygląd i estetyka miast. Wiem, że ich mieszkańcy od dawna wyczekują tych robót – zaznaczył wicemarszałek Marek Malinowski.

Skorzystają wszyscy

W podobnym tonie wypowiedział się członek zarządu Jacek Piorunek, podkreślając, jak ważne są tego typu przedsięwzięcia.

– Życzę jak najszybszej realizacji robót, a mieszkańcom zadowolenia z tego, że samorząd województwa inwestuje w swoje drogi – podkreślił.

I tak w Jedwabnem przebudowana zostanie droga wojewódzka nr 668. To kontynuacja pierwszego etapu, który zostanie zakończony w sierpniu 2024 r. Inwestycja obejmuje wykonanie jezdni na odcinku 750 m, nawierzchni bitumicznej, zjazdów indywidualnych i publicznych, skrzyżowań i chodników. Jej koszt to blisko 13 mln zł z budżetu województwa. Zakończenie zaplanowano na listopad 2025 r.

– To największa inwestycja w historii naszej gminy. Jest to droga strategiczna, w ciągu traktu Łomża-Osowiec. Można powiedzieć, że korzystają z niej mieszkańcy wielu gmin. Dziękuję za kontynuację tej przebudowy – mówił burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski.

Wykonawcą robót jest BIK-PROJEKT Sp. z o. o. z Łomży.

Bezpiecznie i nowocześnie

Blisko 1 km drogi przebudowany zostanie w Czyżewie. Powstanie tu rondo u zbiegu ulic Mazowieckiej i Szkolnej, chodniki przy tych ulicach, ścieżka pieszo-rowerowa na całym projektowanym odcinku, zatoki autobusowe oraz miejsca postojowe. Wartość robót to 16,8 mln zł z budżetu województwa, mają się one zakończyć w kwietniu 2026 r.

– Inwestycja ta jest potrzebna ze względu bezpieczeństwa przede wszystkim, bo jest to bardzo kolizyjne miejsce. W tej chwili powstanie tam duże, nowoczesne rondo, będą ścieżki pieszo-rowerowe, oświetlenie. Jest ona bardzo oczekiwana i potrzebna – wyjaśniał burmistrz Czyżewa Franciszek Kuczewski.

Przedsięwzięcie zrealizuje Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych TRAKT z Wysokiego Mazowieckiego.

Funkcjonalny środek miasta

W Brańsku modernizacje dotyczyć będą drogi wojewódzkiej nr 681. Przebudowany zostanie odcinek ul. Sienkiewicza – powstanie tam nowa nawierzchnia, skrzyżowania, chodniki, przejścia dla pieszych, oświetlenie. Wartość tej inwestycji to 8,8 mln zł, z czego 8 mln zł pochodzi z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, reszta z budżetu województwa. Zrealizuje ją PB Contract Sp. z o. o. z Hryniewicz koło Białegostoku.

– Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych od wielu lat inwestycji. Ulica Sienkiewicza przechodzi przez samo centrum naszego miasta, nieopodal placu miejskiego, na którym odbywają się wszystkie uroczystości. Mamy tam również obok przedszkole i urząd miasta. Bardzo serdecznie dziękuję za to wsparcie – powiedziała burmistrz miasta Agata Puchalska.

Na tej samej ulicy wybudowana zostanie także kanalizacja deszczowa na długości ok. 560 metrów, a nawierzchnia drogi i chodników w miejscu jej wykonania – odbudowana. Koszt przedsięwzięcia to 2,3 mln zł, z czego 2 mln zł pochodzą z Polskiego Ładu, reszta z budżetu województwa.

Wykonawca to firma Bogdan Józef Falkowski – INSTALACJE ze Stanisławowa.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paulina Dulewicz

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

9 lipca 2024

Powrót na początek strony