Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

44. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

17 października 2022

Marek Malinowski, członek zarządu oraz Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka składają kwiaty

44. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

Metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Jan Paweł II, bo takie imię przybrał, został 264. papieżem i pierwszym następcą św. Piotra od 1522 r. spoza Włoch. To było historyczne wydarzenie w dziejach Kościoła i Polski. Rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową w imieniu samorządu województwa uczcili: Marek Malinowski, członek zarządu oraz Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka.

Obchody Dnia Papieskiego uczczono złożeniem kwiatów przed pomnikiem Papieża Polaka przy Archikatedrze Białostockiej.

– Święty Jan Paweł II to postać wybitna, której pamięć jest wśród Polaków niezwykle żywa. Jego wybór na Stolicę Piotrową był dla polskiego społeczeństwa żyjącego w komunistycznym państwie nadzieją na odzyskanie wolności. Imię papieża nosi wiele instytucji publicznych na terenie naszego województwa oraz kraju. Młodzi ludzie z ubogich rodzin otrzymują stypendia naukowe, którym patronuje – mówił Marek Malinowski, członek zarządu dodając, że słowa i myśl św. Jana Pawła II powinny być kultywowane.

Papież Polak, pielgrzymując w czasie swojego pontyfikatu, kilkakrotnie odwiedził nasz region. W 1991 r., podczas czwartej pielgrzymki do Polski, gościł w Białymstoku oraz Łomży. Z kolei w 1999 r. był Drohiczynie, gdzie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Spędził wówczas kilka dni w pokamedulskim klasztorze w Wigrach.

W całym regionie jest mnóstwo miejsc poświęconych wielkiemu Polakowi. W stolicy województwa to m.in. ołtarz papieski z Krywlan przy kościele Miłosierdzia Bożego, czy fotel i klęcznik w kaplicy obok Auli Wielkiej Pałacu Branickich. Jego imieniem nazywane są parki, skwery czy ulice - chociażby główna białostocka aleja wylotowa w kierunku Warszawy, plac w centrum Łomży oraz błonie przy Górze Krzyży w Wasilkowie.

Jest też kilkanaście pomników Jana Pawła II – najpopularniejszy stoi przed białostocką archikatedrą, inne m.in. w niszy kościoła św. Kazimierza przy ul. Berlinga, przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Traugutta w Białymstoku czy obok konkatedry św. Aleksandra w Suwałkach.

W podsuwalskich Wigrach miejsce, gdzie, jak wyżej wspomniano, zamieszkiwał papież, przerobiono na muzeum. Składa się ono z Kaplicy Papieskiej, Apartamentów Papieskich i Biblioteki. Wygląd pomieszczeń, w których odpoczywał i modlił się Jan Paweł II, pozostał od tego czasu niezmieniony. W prywatnej kaplicy, oprócz papieskiego fotela, klęcznika i małego ołtarzyka, znajdują się również relikwie świętego.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r., a 27 kwietnia 2014 r. został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Paulina Dulewicz

Opublikował: Natalia Adamowicz

17 października 2022

Powrót na początek strony