Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

76. rocznica urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

9 września 2023

032.jpg

„Psalmy Pokoju i Miłosierdzia” – pod takim hasłem zorganizowano koncert z okazji urodzin księdza legendy – Jerzego Popiełuszki. W sobotę, 9 września, park miejski w Suchowoli wypełnił się licznie wiernymi i publicznością. Zebrani oddali hołd patronowi „Solidarności”, który był związany z gminą Suchowola. Podczas uroczystości samorząd województwa reprezentowały: Wiesława Burnos, członek zarządu oraz radna Wanda Mieczkowska. Województwo Podlaskie wsparło organizację wydarzenia.

Nie bez powodu rocznicowe obchody odbywają się w Suchowoli od sześciu lat. Była to rodzinna parafia ks. Jerzego Popiełuszki, a zarazem miejsce jego wczesnej edukacji. Wiesława Burnos wspomniała postać wielkiego Podlasianina.

– Jestem dumna, że na naszej podlaskiej ziemi urodził się tak wielki kapłan, a przede wszystkim wielki Polak, który walczył o wolną ojczyznę. Ksiądz Jerzy Popiełuszko oddał życie za Boga i niepodległą Polskę. Niech pamięć o nim będzie wiecznie żywa, a nauka, którą po sobie pozostawił, będzie bliska naszemu sercu. Życzę wszystkim tu obecnym, aby pamiętne słowa „zło dobrem zwyciężaj” były życiowym mottem każdego z nas – powiedziała.

Uroczystości 76. rocznicy urodzin bł. księdza Jerzego Popiełuszki rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikiem poświęconym kapłanowi. Następnie w kościele parafialnym w Suchowoli odprawiono uroczystą mszę świętą.

Po wspólnej modlitwie licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości przeszli do parku miejskiego, gdzie odbył się spektakl muzyczny „Psalmy Pokoju i Miłosierdzia”. Widowisko zostało zrealizowane z udziałem orkiestry kameralnej, znakomitych solistów (Izabela Szafrańska, Barbara Gąsienica-Giewont, Michał Grobelny, Stanisław Plewniak) oraz chóru (Sienna Gospel Choir). Kompozytorem był Michał Jurkiewicz.

 

W sobotnich obchodach uczestniczyli m.in.: parlamentarzyści Adam Andruszkiewicz i Jarosław Zieliński, wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska, członkowie rodziny bł. księdza Jerzego, duchowni, samorządowcy, przedstawiciele „Solidarności”, służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Organizatorami wydarzenia była Fundacja „Dobro”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, parafia św. Piotra i Pawła w Suchowoli i burmistrz Suchowoli.

***

Urodzony 14 września 1947 r. we wsi Okopy (gm. Suchowola) ks. Jerzy Popiełuszko stał się duchowym przywódcą związku NSZZ „Solidarność”. Sprawował również funkcję duszpasterza krajowego ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r., był prześladowany i inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa (SB) i Milicję Obywatelską. Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. W 2010 r. został beatyfikowany. 

Paulina Dulewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: isokolka.eu

Publikujący: Anna Augustynowicz

9 września 2023

Powrót na początek strony