Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ambasador Ukrainy z wizytą w urzędzie marszałkowskim

21 października 2022

Wicemarszałek i mężczyzna stoją na tle czarnej ścianki z pikselowym żubrem

Ambasador Ukrainy z wizytą w urzędzie marszałkowskim

Podziękowanie za wsparcie, solidarność i pomoc humanitarną oraz perspektywy współpracy – to główne tematy spotkania Wasyla Zwarycza, Ambasadora Ukrainy w Polsce i Sebastiana Łukaszewicza, Wicemarszałka Województwa Podlaskiego. Dyplomata odwiedził nasz region w piątek, 21 października.

Wizyta Wasyla Zwarycza to przede wszystkim wyraz wdzięczności władzom województwa za opiekę, którą zostali w Podlaskiem otoczeni uchodźcy wojenni z Ukrainy. Jak podkreślał ambasador, jego rodacy ze strony Polaków otrzymali serdeczność, otwartość i gościnność.

– Chciałbym podziękować za to wsparcie, które okazujecie naszym rodakom, za to, że znajdują u was tyle serca i dobroci, że nasze dzieci mogą uczyć się i żyć tu bezpiecznie. Jesteście wielcy. My, dzięki temu, na tym polu wojny możemy walczyć o wolność o nasz naród – mówił Wasyl Zwarycz.

Natomiast wicemarszałek Łukaszewicz podkreślił, że pomoc, którą Polska udziela narodowi ukraińskiemu to obowiązek.  

– To wy jesteście wielcy. Wielcy i odważni. Podziwiamy waszą determinację. My zdajemy sobie sprawę, z tego, że dając opór Rosji, walcząc o Ukrainę, walczycie również o nasz kraj, o inne kraje europejskie. To dla naszych rodaków i dla władz naszego kraju jest oczywiste. Dlatego tej pomocy, tego wsparcia możecie być pewni – mówił.

Wasyl Zwarycz przekazał Sebastianowi Łukaszewiczowi grawerton z podziękowaniami za zaangażowanie Województwa Podlaskiego w rozwój polsko-ukraińskiego partnerstwa i okazaną narodowi ukraińskiemu pomoc.

Podlaskie wspiera uchodźców

Mieszkańcy i władze województwa pomoc uchodźcom z Ukrainy oferowali od początku wojny, kiedy do Polski zaczęli przybywać pierwsi uciekinierzy przed rosyjską agresją. 

Sebastian Łukaszewicz przypomniał, że już na początku marca do województwa podlaskiego przybyła kilkudziesięcioosobowa grupa uchodźców. Samorząd województwa udostępnił im pomieszczenia w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment.

– To były matki z dziećmi. Większość z nich drogę do nas przebyła z jedną reklamówką. To było dla nas ogromne przeżycie. Kiedy widzieliśmy ich strach, niepewność jutra, niepokój o bliskich, którzy zostali w Ukrainie – wspominał wicemarszałek.

Władze województwa zdawały sobie sprawę, że w oddalonym od miasta ośrodku uchodźcy nie będą mieli szans na znalezienie pracy, a dzieci nie będą mogły rozpocząć nauki w polskich szkołach. Dlatego podjęto decyzję o przekazaniu na miejsce do zamieszkania Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego ARES w Suwałkach. Adaptację pomieszczeń, której koszt to 250 tys. zł, sfinansowano z budżetu województwa podlaskiego.

Na potrzeby uchodźców przeznaczono całe piętro oraz połowę parterowej część budynku, zorganizowano cztery sale noclegowe do 50 miejsc, łazienki z prysznicami, stołówkę, pokój zabaw, salę do zajęć i spotkań oraz pokój komputerowy, w którym uchodźcy mogą łączyć się z rodzinami z Ukrainy i zdalnie pracować. Jest też pralnia, kuchnia oraz plac zabaw przed budynkiem.

Pomoc medyczna

Zakwaterowanie to nie jedyna pomoc, jaką Podlaskie oferowało i oferuje Ukraińcom.

Samorząd województwa za pośrednictwem Eleos Polska w Warszawie przekazał do Ukrainy w trzech transzach środki medyczne. Łączna ich wartość to ponad 227 tys. złotych. Natomiast w marcu za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Białostockiej przekazano sprzęt i zaopatrzenie medyczne z wojewódzkich szpitali i stacji pogotowia ratunkowego.

W paczkach znajdowały się m.in. respiratory, kardiomonitory, ssaki elektryczne, pompy infuzyjne, łóżka szpitalne czy aparat do EKG. Trafiły one do Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy z Obwodu Iwanofrankiwskiego.

W październiku zostało też przekazanych do Obwodu Zaporoskiego piętnaście plecaków medycznych – zestawów reanimacyjnych z ampularium. Ich wartość to ok. 30 tys. zł.

Wciąż gotowi do pomocy

Obecnie na terenie regonu funkcjonuje 235 obiektów kwaterunkowych. Punkty zapewniają bazę łóżkową wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz środki do higieny osobistej. Uruchomiono też trzy punkty pełniące funkcję pomocową, pozwalającą uchodźcom na odpoczynek przed skierowaniem do miejsca kwaterunku W sumie centra te dysponują 172 miejscami w Białymstoku, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem.

W przygotowanych na potrzeby uchodźców obiektach powiatowych, miejskich i gminnych, przebywa 2416 osób, w tym: 1062 dzieci, 1129 kobiet i 225 mężczyzn. Blisko 1000 osób korzysta też z pomocy w punktach przygotowanych przez wojewodę podlaskiego. Duża liczba osób przebywa również w mieszkaniach prywatnych, udostępnianych uchodźcom przez mieszkańców Podlaskiego.

Ambasadorowi podczas piątkowego spotkania towarzyszyła Pierwsza Sekretarz Ambasady Tamila Shutak. Wzięły w nim udział także: dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Magdalena Łyżnicka-Sanczenko i pracownik departamentu Grażyna Sobecka. 

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Anna Augustynowicz

 

Opublikował: Natalia Adamowicz

21 października 2022

Powrót na początek strony