Betlejemskie Światełko Pokoju w powiecie suwalskim
Betlejemskie Światełko Pokoju w powiecie suwalskim / Paweł Krukowski
Betlejemskie Światełko Pokoju symbolizuje narodzenie Jezusa Chrystusa, ale też nadzieję, wiarę i miłość. Ludzie, przekazując sobie to światełko, wyrażają przy tym pragnienie pokoju na świecie. To także symboliczny gest łączący ludzi różnych kultur i wyznań w duchu świątecznej tradycji.
– Niech Betlejemskie Światełko Pokoju będzie dla mieszkańców regionu nie tylko symbolem Bożego Narodzenia, ale także jedności i wspólnoty. Niech przypomina o ponadczasowych wartościach, a jednocześnie będzie wyrazem jedności w tym świątecznym czasie – powiedziała Wiesława Burnos.
We wtorek, 12 grudnia, Wiesława Burnos zawiozła światełko do gmin w powiecie monieckim. W środę, 13 grudnia, do miejscowości w powiecie suwalskim, a pierwszą gminą, którą odwiedziła, były Raczki.
– To bardzo miłe, że Światełko trafia do oddalonych gmin takiej jak nasza. Cieszę się, że samorząd województwa o nas pamięta. Pragniemy kultywować tę wspaniałą tradycję – mówił Andrzej Szymulewski, wójt gminy Raczki. - Postaramy się podtrzymać ten Ogień i przekazać go mieszkańcom podczas wigilii Raczkowskiej, która odbędzie się w najbliższą niedzielę na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury o godz. 12.30 – zapowiedział.
W tym roku Wieczny Ogień dotarł do Izraela przez Jordanię. Stamtąd trafił do Wiednia i innych krajów europejskich. Harcerze z całej Polski lampiony odebrali 10 grudnia w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem od skautów słowackich.
Uroczyste przekazanie ognia mieszańcom Białegostoku odbędzie się 23 grudnia, o godz. 16., przed białostocką archikatedrą. Symbol pojednania, miłości i życzliwości będzie dostępny też w siedzibach hufców, urzędach gmin i parafiach.
***
Betlejemskie Światełko Pokoju to płomień z Groty Narodzenia Pańskiego. Symbolizuje światło Chrystusa, które ma rozświetlać mrok i przynosić pokój. W wielu miejscach ludzie gromadzą się, aby przyjąć to światełko i przekazać je dalej jako znak jedności i nadziei. Po raz pierwszy został przekazany w 1986 r. w Linz, w Austrii. Polscy harcerze od 1991 r. przejmują ogień od skautów słowackich i podają je dalej na wschód i północ.
Paulina Dulewicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski