Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Bezpieczeństwo na drogach – funkcjonowanie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego

6 listopada 2023

Bezpieczeństwo na drogach – funkcjonowanie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego / Maciej Gryguc/UMWP

O regulacjach prawnych, sytuacji finansowej, ale też kwestiach bezpieczeństwa na drogach rozmawiali w poniedziałek, 6 listopada w Łomży Marek Olbryś, wicemarszałek województwa oraz przedstawiciele trzech Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD).

– Nasze systematyczne spotkania i rozmowy pozwalają zebrać wiedzę i odpowiednio kształtować plany i działania na przyszłość. Dane statystyczne i opinie osób zdających egzaminy wskazują, że nasze ośrodki nalezą do przewodnich w kraju. Ich dobra sytuacja finansowa pozwala na zadowalające kształtowanie płac pracowników, poprawianie infrastruktury, ale także większe odpisy związane z działaniami na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówił Marek Olbryś, wicemarszałek województwa.

Samorząd województwa nadzoruje pracę ośrodków, potrzebuje zatem bardzo dokładnych analiz, aby osiągać jak najlepszą jakość działania tych instytucji. Dzięki temu może zadbać o bezpieczeństwo na drogach.

– Przyznam, że zaniepokoiły mnie informacje dotyczące sytuacji na drogach w okresie tych listopadowych dni, kiedy wiele osób wybiera się w podróż. W naszym województwie nie było źle, ale nie brakowało dramatycznych doniesień z kraju. Nie jesteśmy jako samorząd województwa i WORD-y głównymi czynnikami decydującymi o bezpieczeństwie na drogach. Staramy się jednak poprawiać jakość dróg, ich odpowiednie oznakowanie, wpływać na jakość szkolenia i egzaminowania kierowców, bo nic nas nie zwalnia z obowiązku troski o mieszkańców – dodał Marek Olbryś.

Współgospodarzem spotkania był Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD w Łomży.    

– Spotykamy się przede wszystkim, aby omówić funkcjonowanie naszych instytucji, przedstawić tegoroczne dane i omówić wyniki finansowe. Ważnym punktem jest także analiza zapisów statutowych naszych trzech jednostek. Są pewne różnice i chcemy ujednolicić te nasze podstawowe dokumenty – stwierdził.

WORD w Łomży przyjmuje od 250 do 350 zdających egzaminy każdego dnia. W 30-letniej historii ośrodka uzbierało się ich już 1 mln 300 tys.

W naradzie wzięli udział dyrektorzy wszystkich WORD-ów w województwie. Obok Mirosława Oliferuka także Przemysław Sarosiek z Białegostoku i Grzegorz Wilczyński z Suwałk wraz ze współpracownikami.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Paulina Tołcz

Publikujący: Paulina Tołcz

6 listopada 2023

Powrót na początek strony