Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Białystok. Obchody 80. rocznicy akcji „Burza”

1 lipca 2024

Wiesława Burnos kłania się przed pomnikiem

Białystok. Obchody 80. rocznicy akcji „Burza” / Mateusz Duchnowski

Uroczystości odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego w poniedziałek, 1 lipca. W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnych władz oraz wojska. Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentowała wicemarszałek Wiesława Burnos.

Do walki w czasie akcji stanęło kilka tysięcy żołnierzy, którzy walczyli z wycofującymi się wojskami niemieckimi. Przeprowadzili ponad 200 akcji bojowych – od Augustowa i Sokółki po Nurzec i Czeremchę. Akcja ta była największą operacją przeprowadzaną przez polskie państwo podziemne. Oddziały Armii Krajowej miały za zadanie wystąpienie w roli gospodarza wobec wkraczającej na polskie ziemie Armii Czerwonej oraz nawiązanie walki z wycofującymi się z siłami niemieckimi. Wiesława Burnos powiedziała, jak ważna jest pamięć o bohaterach tamtych dni. 

– Jednym z bohaterów był dowódca okręgu Armii Krajowej Białystok płk Władysław Liniarski ps. „Mścisław”, który odegrał kluczową rolę w akcji „Burza” w okręgu białostockim. Organizował struktury AK, koordynował działania partyzanckie oraz dbał o wsparcie lokalnej ludności – mówiła. – Jego działania były kluczowe dla skutecznego przeprowadzenia operacji. Dzięki jego decyzjom podziemiu niepodległościowemu na Białostocczyźnie udało się uniknąć dekonspiracji i stawić opór po wkroczeniu Armii Czerwonej – podkreślała.
Dodała, że  pamięć o bohaterach akcji „Burza” jest ważna, ponieważ pozwala budować naszą tożsamość oraz oddaje cześć ich poświęceniu.

Wieniec złożył również wojewoda podlaski, Jacek Brzozowski, który podkreślił, że odpowiedzialność za pamięć i historię leży nie tylko po stronie rządu, ale wszystkich obywateli.

– Powinniśmy pamiętać o ważnych rocznicach, bo na nich buduje się tożsamość, tzn. współczesna Polska powinna być bardzo mocno osadzona korzeniami w naszej przeszłości. Takie wydarzenie jak akcja „Burza” stało się z początkiem Powstania Warszawskiego. To powinno skłaniać nas do refleksji nad tym, jak wyglądało zaangażowanie obywateli w walkę o wolność i demokrację. Dzisiaj żyjemy w wolnym demokratycznym państwie i winni jesteśmy tym wszystkim polskim bohaterom nie tylko pamięć, ale też ciągłe przywracanie godności – powiedział Jacek Brzozowski.

W poniedziałkowych uroczystościach wzięli udział m.in.: prezydent Białegostoku – Tadeusz Truskolaski, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku – Marek Jedynak, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku – Robert  Sadowski, komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej – gen. bryg. SG Sławomir Klekotka, Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Janusz Kondrat, zastępca dowódcy Pierwszej Brygady Obrony Terytorialnej –  ppłk Roland Waszkowiak, przedstawiciel 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego – mjr Radosław Prokopiuk, z-ca komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku – insp. Mariusz Kryszkowski oraz inni przedstawiciele służb mundurowych.

Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Mateusz Duchnowski

 

***

O akcji „Burza” na Białostocczyźnie można przeczytać tutaj.

 

 

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

1 lipca 2024

Powrót na początek strony