„Czyńmy pokój” - Betlejemskie Światło Pokoju w Podlaskiem już po raz 33.
Druhowie z Chorągwi Białostockiej ZHP przekazali Światełko marszałkowi
– Niech Betlejemskie Światełko Pokoju niosące przesłanie „Czyńmy pokój” stanie się szczególnym symbolem jedności, a także iskrą nadziei dla mieszkańców regionu. To nie tylko symboliczny gest, lecz wezwanie do konkretnych działań na rzecz pokoju – powiedział marszałek. – Życzę, aby dzięki temu światełku zrodziło się wśród ludzi przekonanie, że wspólnymi wysiłkami możemy stworzyć harmonię i zrozumienie – dodał.
Tegoroczne przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju jest bardzo znaczące.
– „Czyńmy pokój” – to bardzo wyraziste hasło, którego interpretacja jest równie znacząca, o czym mogliśmy usłyszeć podczas niedzielnej homilii, która została wygłoszona na Krzeptówkach, gdzie został przekazany płomień – mówił hm. Krzysztof Jakubowski. – Chodzi o to, żebyśmy my – harcerze, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju, mówili o tym pokoju, który powinien być we wnętrzu nas. Bo kiedy mamy wewnętrzny pokój, jesteśmy w stanie dzielić się nim z innymi dookoła – zaznaczył.
W tym roku światełko z uwagi na konflikt w Strefie Gazy dotarło do Izraela przez Jordanię, a nie z Palestyny. Stamtąd trafiło do Wiednia i „wyruszyło w Europę”. Druhowie z całej Polski lampiony odebrali 10 grudnia w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem od skautów słowackich. Teraz harcerze przekażą je dalej: do przyjaciół, instytucji i mieszkańców regionu. Uroczyste przekazanie ognia mieszańcom Białegostoku odbędzie się 23 grudnia o godz. 16.
– Zapraszamy w przeddzień Wigilii, pod białostocką archikatedrę, gdzie odbędzie się ognisko, podczas którego będziemy rozdawać światełko wszystkim chętnym – zapowiedziała hm. Magdalena Lewandowska, zastępca Komendanta Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej.
Płomienny symbol pojednania będzie dostępny też w siedzibach hufców, urzędach gmin i parafiach.
***
Betlejemskie Światełko Pokoju to tradycja chrześcijańska związana z Bożym Narodzeniem. Jest to płomień zapalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem i przynoszony do różnych miejsc na świecie. Symbolizuje światło Chrystusa, które ma rozświetlać mrok i przynosić pokój. W wielu miejscach ludzie gromadzą się, aby przyjąć to światełko i przekazać je dalej jako znak jedności i nadziei. Po raz pierwszy został przekazany w 1986 roku w Linz, w Austrii. Polscy harcerze od 1991 r. przejmują ogień od skautów słowackich i podają je dalej na wschód i północ.
Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński