Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Dożynki w Gibach: święto plonów z wieloma atrakcjami

9 września 2024

Dożynki w Gibach: uroczystość plonów i wiele atrakcji / UMWP

W sobotę, 7.09, w Gibach odbyły się Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne, które zgromadziły mieszkańców regionu, rolników oraz przedstawicieli lokalnych władz. Była to okazja do podziękowania za tegoroczne plony, nagrodzenia najlepszych gospodarzy, wspólnej modlitwy i zabawy. W uroczystościach udział wzięli członek zarządu Bogdan Dyjuk oraz przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie.

Dożynki – tradycyjne wydarzenie ludowe na zakończenie żniw – obchodziły Giby, zrzeszając ludzi z gminy, powiatu i diecezji. Impreza rozpoczęła się prezentacją wieńców dożynkowych przy kościele św. Anny w Gibach. Uczestnicy, niosąc okolicznościowe wieńce, udali się w procesji na stadion, gdzie o godzinie 11:00 biskup Jerzy Mazur odprawił mszę świętą dziękczynną.

–  Dożynki to nie tylko święto plonów, ale także doskonała okazja do promocji naszego regionu. To czas, w którym możemy wspólnie celebrować nasze tradycje, kulturę i dziedzictwo, pokazując, jak silnie związani jesteśmy z Podlaskiem. Wydarzenia takie jak to budują lokalną tożsamość i jednoczą społeczność – mówił Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa.

Doceniono najbardziej estetyczne gospodarstwa, młodych rolników oraz najpiękniejsze wieńce dożynkowe i stoiska. Po części oficjalnej nadszedł czas na występy zespołów ludowych. Publiczność mogła podziwiać Orkiestrę OSP w Sejnach, Chór Ziemi Sejneńskiej, zespoły Nachodne i Pogranicze z Szypliszek, Chór Uniwersytetu III Wieku oraz grupę taneczną „Szase”. Na scenie pojawił się także zespół Bičiuliai z Litwy, Kormorany, Sejneńska Kapela Kresowa, Dzika Grusza oraz Ever Play. Wieczór uświetniły koncerty zespołów Weź nie pytaj i Bayera.

Dożynki w Gibach to także liczne atrakcje dla rodzin i najmłodszych uczestników. Organizatorzy przygotowali m.in. pokazy młócenia zboża tradycyjną maszyną damfą, zawody siłaczy oraz pokazy pieczenia sękacza. Na terenie imprezy można było skosztować lokalnych specjałów, wziąć udział w konkursach, a także odwiedzić wystawę sprzętu rolniczego i stoiska z wyrobami rękodzielniczymi.

Anna Tyszkiewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: UMWP

Opublikował: Małgorzata Sawicka

9 września 2024

Powrót na początek strony