Dożynkowy chleb w Szumowie
Dożynkowy chleb w Szumowie / Maciej Gryguc
- Jestem tu dziś po to, by powiedzieć wszystkim rolnikom: dziękujemy za waszą pracę, dzięki której mamy chleb na naszych stołach, dziękujemy, że kontynuujecie dzieło waszych rodziców i dziadków. Życzę, aby wasza praca była łatwiejsza i bardziej dająca zadowolenie i satysfakcję. Cykl dożynkowych uroczystości zakończymy we wrześniu wojewódzkim świętem, które odbędzie się w Hajnówce - zapowiedział marszałek Łukasz Prokorym.
Przypomniał, że z Szumowem był od trzech lat do niedawna związany zawodowo jako radca prawny.
- Jeszcze na dzień przed wyborem na marszałka omawiałem zasady dalszej współpracy. Mam same miłe i jak najlepsze wspomnienia związane z Szumowem i deklaruję chęć współdziałania, aby wasza „mała ojczyzna” rozwijała się jak najlepiej. Rozmawiałem już o tym z wójtem - dodał marszałek życząc uczestnikom dożynek świetnej zabawy.
Jacek Piorunek dołączył się do podziękowań dla rolników.
- Jesteśmy wdzięczni także gospodarzom gmin wspierającym rolnictwo i rozwiązującym problemy mieszkańców. Dziękujemy też, że dzięki rolnikom czujemy się bezpiecznie. Żywność jest również naszym bezpieczeństwem, nie tylko wojsko, policja - stwierdził Jacek Piorunek.
Uroczystości rozpoczęła msza w kościele parafii pw. NMP Częstochowskiej, której proboszcz, ksiądz Sławomir Grodecki, pobłogosławił chlebki. Otwarcia uroczystości na scenie wzniesionej na zagospodarowanych terenach w pobliżu kościoła, dokonał wójt Andrzej Pskiet.
- Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielenie się chlebem w zintegrowanej wspólnocie. Niech nigdy nikomu nie zabraknie chleba - mówił.
Szczególnie uroczystym elementem święta była „ceremonia chleba”, gdy starostowie z Łętownicy wręczyli ozdobny bochen wójtowi, a kosze małych chlebków przekazali gościom dożynek do podzielenia się.
Organizatorzy przygotowali dla gości mnóstwo atrakcji z wieloma prezentacjami artystycznymi miejscowych talentów i zaproszonych wykonawców. Stoiska z pysznościami wystawiły Koła Gospodyń Wiejskich, z których dumna jest gmina. Nie zabrakło namiotów wojska, policji, instytucji związanych z rolnictwem. Specjalna inicjatywą była zbiórka funduszy na leczenie kilkuletniej Klarci cierpiącej na chorobę nowotworową. Można było dla niej m. in. wykupić lot śmigłowcem, przejażdżkę niezwykłymi samochodami i bryczką, kupić książki, maskotki i losy na loterię.
Życzenia i podziękowania przekazali rolnikom z gminy Szumowo m. in. senator Marek Adam Komorowski oraz przedstawiciele samorządów powiatu zambrowskiego.
tekst i fot.: Maciej Gryguc