Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów – 61 mln zł z budżetu województwa dla podlaskich samorządów

25 marca 2024

To już kolejna edycja autorskiego programu Samorządu Województwa Podlaskiego. W poniedziałek, 25 marca sejmik zatwierdził rekordowe wsparcie z budżetu województwa dla podlaskich gmin i powiatów. Dotacje otrzyma 119 samorządów.

– To największe jak dotychczas pieniądze przeznaczone dla mniejszych samorządów i jesteśmy usatysfakcjonowani, że to wsparcie zyskało akceptację radnych – mówił marszałek Artur Kosicki. – Zdajemy sobie sprawę, że aby cały region rozwijał się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, musimy wspierać te samorządy, których budżety nie zawsze są gotowe udźwignąć potrzebne przedsięwzięcia – dodał.

Dotacje zostaną przeznaczone m.in. na remonty dróg, budynków użyteczności publicznej czy zakup autobusów szkolnych.

Pieniądze posłużą też tworzeniu infrastruktury sportowej, jak w przypadku Łomży, która otrzymała milion złotych dofinansowania na salę sportową przy szkole podstawowej nr 5.

Również milion złotych otrzymało Miasto Białystok. Dotację przeznaczy na modernizację szkoły podstawowej nr 19.

Natomiast powiat białostocki otrzymał milion złotych na utworzenie pracowni rezonansu magnetycznego w szpitalu powiatowym w Łapach. 

Podjęta w poniedziałek uchwała nie zamyka tematu dotacji w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Radni zapowiedzieli dyskusję o zwiększeniu dotacji na niektóre projekty podczas kolejnej sesji sejmiku. 

 

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów funkcjonuje od 2021 r. Na przestrzeni trzech lat w ramach programu dofinansowanie w łącznej wysokości prawie 108 mln zł przyznano na realizację blisko dwustu projektów.

Pełna lista projektów, które otrzymały dofinansowanie znajduje się w złączniku.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

25 marca 2024

Powrót na początek strony