Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Geodeci z różnych części Polski omówili zastosowanie systemów informacji geograficznej (GIS)

7 września 2023

Wykorzystanie informacji przestrzennej w samorządach, instytucjach publicznych oraz w sektorze prywatnym było tematem konferencji „GIS Nowe Możliwości Narzędzia i Zastosowania”, rozpoczętej w czwartek, 7 września w Białowieży. W wydarzeniu zorganizowanym przez samorząd województwa, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku wzięła udział członek zarządu Wiesława Burnos. Forum zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego.

Cel konferencji to zainteresowanie m.in. przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych oraz instytucji wdrożeniem systemu GIS. Jest to system informacji geograficznej (GIS), który umożliwia tworzenie, zarządzanie, analizę i umieszczanie na mapie danych najróżniejszych typów. GIS łączy dane z mapami, informuje o tym, gdzie znajdują się obiekty ze wszystkimi rodzajami informacji opisowych.

Cieszę się, że to tak ważne dla geodetów wydarzenie odbywa się właśnie tu, na podlaskiej ziemi. Chciałabym, abyście podczas tego spotkania mieli okazję, oprócz omawiania istotnych spraw dotyczących wykorzystywania nowoczesnych technologii do pozyskiwania informacji przestrzennej, zobaczyć piękno naszego regionu – mówiła Wiesława Burnos, która w imieniu samorządu województwa przyjęła okolicznościowy grawerton od Stowarzyszenia Geodetów Polskich za wspieranie XVI Podlaskiego Forum GIS w Białowieży.

Spotkanie dało uczestnikom możliwość zapoznania się z nowościami dotyczącymi oprogramowania, usług czy sprzętu, oferowanymi przez firmy z sektora geoinformacyjnego. Zebrani mogli wysłuchać także serii wykładów podzielonych na bloki tematyczne: rozwój GeoPortali, bezpieczeństwo publiczne czy możliwości współdziałania administracji publicznej różnego szczebla.

Jak podkreślił Dariusz Wilczewski ze Stowarzyszenia Geodetów Polskich, konferencja ma bardziej swobodną formę:

– Najważniejsza dla nas jest wymiana zdań i myśli, a także wspólne rozmowy pomiędzy uczestnikami, a nie tylko interakcje pomiędzy prelegentami a publicznością – powiedział Dariusz Wilczewski. - Naszym celem jest przedstawienie GISu jako narzędzia, które wspiera zarówno jednostki samorządowe, rządowe, jak i otoczenie biznesowe oraz organizacje pozarządowe – dodał.

W konferencji uczestniczyła reprezentująca Głównego Geodetę Kraju Anna Bober, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii.

– Te dane geodezyjne, które wytwarzamy są inwestycją, a nie tylko i wyłącznie kosztem – mówiła życząc szerokiej dyskusji wszystkim gościom.

Wśród prelegentów wystąpił również przedstawiciel urzędu marszałkowskiego, Lesław Wołcz – dyrektor Departamentu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Markowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

7 września 2023

Powrót na początek strony