Otwarcie tunelu w Baciutach. Jest szybciej, wygodniej i bezpieczniej
Otwarcie tunelu w Baciutach. Jest szybciej, wygodniej i bezpieczniej / Krystian Guzewicz
To jak podkreślił wicemarszałek Marek Malinowski, 24. z puli 25 bezkolizyjnych skrzyżowań przeznaczonych dla ruchu samochodów na trasie Rail Baltica.
– Cieszę się, że otwieramy dzisiejszą inwestycję w ramach projektu przebudowy linii kolejowej Czyżew – Białystok. Wpłynie ona na bezkolizyjność skrzyżowania drogi wojewódzkiej, powiatowej i kolejowej, dzięki temu będziemy mogli bezpieczniej i szybciej podróżować – mówił wicemarszałek.
Wcześniejsze skrzyżowanie było niebezpieczne i uciążliwe dla okolicznych mieszkańców i innych użytkowników. Rogatki w tym miejscu zamykały się często ze względu na pasażerski i towarowy ruch pociągów między Warszawą i Białymstokiem.
– Kiedyś była tu tzw. rogatka, dróżnik otwierał i zamykał szlabany, spowalniało to podróż autem. Teraz wszystko jest sterowane elektronicznie, a droga kolejowa i samochodowa są od siebie zupełnie niezależne. Jest szybciej, wygodniej i bezpieczniej – mówił Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP PLK.
A pierwszym użytkownikiem nowego tunelu była turystka z Warszawy, która była zaskoczona, że przejazd jest już otwarty.
– Moi dziadkowie pochodzili z Podlasia, często odwiedzam te tereny nad Narwią i widzę jak się wszystko pięknie, zmienia i przebudowuje – mówiła.
W 62-metrowym tunelu pod wiaduktem znalazło się także miejsce na ścieżkę dla pieszych i rowerzystów. Przeprawa pod torami jest oświetlona, zainstalowano także wydajny system odwadniający.
Budowa tunelu to część większej całości – powstał funkcjonalny węzeł, łączący kilka środków transportu. PKP PLK zbudowało prawie 2 km dodatkowych dróg, umożliwiających dojazd do stacji autem i rowerem. Przesiadki na kolej ułatwia parking na 25 miejsc, na potrzeby komunikacji zbiorowej są też dwie zatoki autobusowe.
Wybudowano też dwa wygodne, dwukrawędziowe perony o długości 200 m, do których z tunelu prowadzą schody i pochylnie, dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Dobudowano też dwa tory główne dodatkowe o długości blisko 900 m. Dzięki temu wygodniej podróżuje się mieszkańcom Baciut, a inwestycja pozytywnie wpływa także na warunki prowadzenia ruchu pociągów na trasie między Białymstokiem i Łapami. Zwiększona została też przepustowość. Całościowy koszt budowy stacji Baciuty oraz tunelu to 95 mln zł. Inwestycja została sfinansowana z funduszy europejskich.
W wydarzeniu uczestniczyli również samorządowcy z regionu, przedstawiciele PKP PLK oraz okoliczni mieszkańcy.
Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krystian Guzewicz