Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Gmina Suwałki świętowała swoje 50-lecie

24 stycznia 2023

Gmina Suwałki świętowała okrągły jubileusz / Kamil Timoszuk

Jubileusz uczczono we wtorek, 24 stycznia uroczystą sesją rady gminy. Obrady poświęcono działalności i historii tego samorządu. Uhonorowano również osoby zasłużone dla rozwoju gminy - m.in. Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Grawerton z podziękowaniem za współpracę w jego imieniu odebrała członek zarządu województwa Wiesława Burnos.

– Serdecznie dziękuję za zaproszenie i gratuluję w imieniu marszałka Kosickiego, całego zarządu i wszystkich radnych wojewódzkich wspaniałego jubileuszu. To zaszczyt być dzisiaj tutaj z wami – podkreślała Wiesława Burnos.

Do gratulacji i życzeń dołączył także radny Cezary Cieślukowski od urodzenia związany z Suwalszczyzną, a w latach 1992-1997 wojewoda suwalski. Zwracał uwagę na ciągły rozwój gminy. O tym mówił też jej wójt Zbigniew Mackiewicz.

– Nasza gmina rozwija się dzięki dobrej współpracy z różnymi instytucjami, dzięki dobrym, choć czasem niepopularnym decyzjom rady gminy, wójta, ale przede wszystkim dzięki mieszkańcom, bo to płacone przez nich podatki pozwalają realizować wiele projektów – podkreślał.

Zaznaczył, że w obecnej kadencji wiele kosztownych inwestycji było realizowanych z dofinansowaniem z budżetu państwa i środków unijnych, którymi dysponuje samorząd województwa.

– Rządowe dotacje to przede wszystkim pieniądze na budowę dróg, a z funduszy unijnych to montaż paneli fotowoltaicznych, budowa inkubatora przetwórstwa lokalnego w Sobolewie, budowa pomostów na naszych jeziorach – wymieniał Zbigniew Mackiewicz.

Podczas jubileuszu podpisano umowę o kontynuowaniu wieloletniej współpracy pomiędzy Gminą Suwałki i Rejonem Solecznickim. Oba samorządy zrealizowały kilka ważnych projektów transgranicznych. Gmina współpracuje także z innymi samorządami litewskimi: Rejonem Wileńskim i z miastem Mariampol. Od początku ataku Rosji na Ukrainę nawiązano też współpracę z ukraińską gminą Bibrka (rejon lwowski), gdzie dostarczana jest pomoc.

Nie brakuje też partnerów krajowych, to m.in. gminy: Ełk, Zamość czy Hrubieszów.

Uroczysta sesja była okazją do wręczenia medali „Zasłużony dla Gminy Suwałki”. Otrzymali je: Helena Napierała – jedna z najstarszych śpiewaczek ludowych Suwalszczyzny oraz inicjatorka powstania zespołu Wigranie i Bożena i Stanisław Milewscy ze wsi Leszczewo, których dom w 1999 r. odwiedził papież Jan Paweł II. Od tego czasu to miejsce odwiedzają pielgrzymi i turyści, a gospodarze ich chętnie przyjmują. Jak podkreślano, ta postawa i ich działalność buduje tożsamość kulturową regionu.

Gmina Suwałki została utworzona w 1973 r. Leży w jednym z najpiękniejszych części województwa podlaskiego: w otulinie Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Zajmuje obszar prawie 265 km2, tworzy ją 49 sołectw (52 miejscowości) i jest zamieszkiwana przez ok. 7 tys. mieszkańców. Gmina Suwałki graniczy z 6 gminami powiatu suwalskiego oraz gminą Krasnopol (powiat sejneński) i gminą Nowinka (powiat augustowski).

Aneta Kursa, Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

24 stycznia 2023

Powrót na początek strony