Już niedługo 14. edycja Up To Date Festival
UTDF przez ostatnie 13 lat stał się bardzo rozpoznawalnym festiwalem i z roku na rok przyciąga najważniejszych artystów muzyki elektronicznej z całego świata. Jak mówił marszałek, zarząd województwa nie widzi możliwości, aby nie wesprzeć tak ważnego projektu.
– Up To Date Festival to marka sama w sobie. To festiwal znany nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Cieszę się, że tak dużo młodych ludzi tutaj przyjeżdża i chce posłuchać dobrej muzyki, ale także zobaczyć nasz region - mówił marszałek Artur Kosicki. – Z festiwalem jesteśmy cały czas: na dobre i na złe. Mam nadzieję, że nowa formuła sprawdzi się bardzo dobrze – dodał marszałek.
Edycja zmian
Jak zapowiedział Jędrzej Dondziło, dyrektor programowy Up To Date Festival tegoroczna edycja festiwalu będzie przełomowa i pełna zmian.
– Będzie zupełnie inna niż każda poprzednia. Już widzimy, że nasza publiczność bardzo żywiołowo zareagowała na to wszystko, co w tym roku serwujemy i czujemy, że jest to bardzo dobry prognostyk. Chodzą słuchy, że może być to najlepsza edycja UTDF – powiedział Jędrzej Dondziło. – I nie są to cytaty z biura festiwalowego, tylko od publiczności – dodał.
Bramy festiwalu otworzą się o godz. 17.30 w piątek, 23 czerwca.
– I będzie to początek intensywnych imprez od godzin wieczornych do późno porannych – zapowiedział Jędrzej Dondziło.
Muzyka i nie tylko
Dużą rolę w tym roku będzie odgrywała muzyka z pogranicza ambientu, elektroniki i brzmień eksperymentalnych. Zaprezentują się też najlepsi artyści ambientu: m.in. Bvdub, który przyleci prosto z Chin, aby dać jeden z kilku swoich występów rocznie. Będzie wyjątkowy, przygotowany specjalnie na UTDF’2023 i nigdy więcej się nie powtórzy. Usłyszymy też wielu artystów z Ukrainy np. NFNR, Syncøpe czy Igora Glushko. Pełen festiwalowy line-up znajduje się tutaj.
Muzyczny program festiwalu uzupełniony zostanie szeregiem różnych projektów i działań. Członkowie Projekt New Hope zaproszą do swojej szkoły DJ-skiej na darmowe warsztaty.
Jak w poprzednich edycjach organizatorzy zapraszają do akcji 50+, w ramach której każdy chętny powyżej pięćdziesiątego roku życia może otrzymać darmową wejściówkę.
Będzie też można wysłać pocztówkę swojej babci, czy rodzinie. „Wyślij pocztówkę do Babci” – tak nazywa się akcja, dzięki której chętne osoby dostaną pocztówkę i znaczek.
Secret location
Wiadomo kiedy, wiadomo kto, ale nie wiadomo gdzie. W tajemnicy jest utrzymywana lokalizacja festiwalu. Organizatorzy zapowiadają powrót do korzeni, zbliżenie jego fanów do tego, co najlepsze w regionie – natury i wyjątkowej atmosfery miejsca koncertów. Ma być to lokalizacja z dobrym dojazdem. Informacja, jakie to dokładnie miejsce, pojawi się na festiwalowym fanpage, do którego śledzenia zachęcali podczas konferencji organizatorzy wydarzenia.
#balance #climatetech #responsibility czyli proeko
Silny akcent w tym roku kładziony będzie na działania proekologiczne. Organizatorzy zdecydowali o zaprzestaniu produkcji dotychczasowych gadżetów festiwalowych, w zamian za rozwój linii UTDF De Luxe. To kolekcje oparte na zasadach mody cyrkularnej, która została stworzona przez Karolinę Maksimowicz, współzałożycielkę festiwalu. Bazą UTDF De Luxe są ubrania wyselekcjonowane w sklepach z odzieżą używaną. Każdy element kolekcji dostaje nowe życie poprzez niezbędne naprawy, wyczyszczenie i kreatywne odświeżenie. Uczestnicy festiwalu będą mogli też „customizować” (nadawać nowy, oryginalny wygląd – przyp. red.) przyniesione przez siebie ulubione ubrania.
Inne propozycje proekologiczne organizatorów to m.in. skorzystanie z wody w opakowaniach zwrotnych, które będą na terenie festiwalu, czy użycie własnego wielorazowego kubka. Jak w poprzednich edycjach, wszelkie aranżacje i scenografie sceniczne zrobione będą z rzeczy, które dostały nowe życie.
Artystom również zaproponowano zrobienie kroku w stronę ekologii poprzez skorzystanie z komunikacji miejskiej, kolei, czy dojazdów grupowych. Dzięki temu udało się zmniejszyć o 15 proc. liczbę lotów samolotem.
Naukowe podejście
W poprzedniej edycji UPDF przedstawiciele Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) przeprowadzili badanie doświadczeń i opinii uczestników festiwalu. Po zebraniu opinii ponad pół tysiąca osób zespół badawczy opracował raport. W tym roku planowana jest kontynuacja współpracy.
- Z punktu widzenia badaczy kultury, badaczy społecznych współpraca ta jest bardzo ciekawa. Tym bardziej że w tym roku festiwal przechodzi przeobrażenia, w związku z tym chcemy dowiedzieć się, jak uczestnicy będą na to reagować – powiedział dr Maciej Białous z Instytutu Socjologii UwB. - Po drugie kwestie proekologiczne, będą bardzo kluczowe. Chcemy poznać, co uczestnicy sądzą o takich inicjatywach, ale też, jaką oni mają wizję rozwiązań związanych z kwestiami proekologicznymi – zapowiedział dr Maciej Białous.
Pofestiwalowe atrakcje
Tuż po zakończeniu koncertowej części festiwalu – w niedzielę, 25 czerwca, fanom dobrej muzyki i natury organizatorzy proponują wycieczkę do Puszczy Białowieskiej. Zapowiadana jest niezapomniana wyprawa do krainy żubra z dobrą muzyką w tle.
A już w sierpniu kolejna edycja “Salonu Ambientu”. Będzie to okazja do kolektywnego słuchania ambientu w intymnej atmosferze.
Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk