Konferencja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR)
niedzielna Konferencja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów
Jak mówiła sekretarz województwa, samorząd województwa realizuje politykę rolną poprzez m.in. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich czy uczestnictwo w Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
- Ponadto samorząd województwa podlaskiego już od kilku lat realizuje „Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego – Kreatywna wieś”, który jest finansowany z budżetu województwa. W ramach poprzednich edycji programu do sołectw województwa trafiło łącznie ponad 5 mln zł – powiedziała Mirosława Jaroszewicz-Łojewska. – Samorząd realizuje także autorską inicjatywę pn. „Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów”. Tylko w roku ubiegłym na ten cel przekazano samorządom niespełna 39 mln zł – dodała sekretarz.
Samorząd województwa realizuje politykę rolną także poprzez inwestycje w środki trwałe tj.: scalanie gruntów, zarządzanie zasobami wodnymi. Kolejnym działaniem jest realizacja podstawowych usług i odnowy wsi na obszarach wiejskich. Działania te realizowane są poprzez budowę lub modernizację dróg lokalnych, gospodarkę wodno-ściekową, inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów, inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne, a także ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego. Kolejnym działaniem jest wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER.
Finansowanie i programowanie polityki rolnej UE są integralnymi elementami wspólnej polityki rolnej. Środki finansowe na ten cel pochodzą głównie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejskiego Funduszu Rolnego Gwarancji (EFRG). W ramach EFRROW inwestycje skoncentrowane są na różnorodnych obszarach, takich jak modernizacja gospodarstw rolnych, wsparcie dla młodych rolników, ochrona środowiska, rozwój obszarów wiejskich oraz promocja zrównoważonego rozwoju. Programowanie polityki rolnej opiera się na strategiach krajowych i regionalnych, uwzględniając specyficzne potrzeby poszczególnych państw członkowskich.
Programowanie polityki rolnej UE odzwierciedla zobowiązanie do zrównoważonego rozwoju, innowacji oraz promocji konkurencyjności sektora rolnego. Efekty działań są monitorowane i oceniane, co umożliwia dostosowanie strategii do zmieniających się warunków.
O finansowaniu i programowaniu polityki rolnej Unii Europejskiej mówił europoseł Krzysztof Jurgiel.
- Finansowanie i programowanie polityki rolnej UE to kompleksowy proces, który ma na celu wspieranie rolnictwa, równocześnie dbając o zrównoważony rozwój obszarów wiejskich oraz spełnianie różnorodnych oczekiwań społecznych i ekonomicznych – podkreślił europoseł.
Kazimierz Gwiazdowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Jacek Bogucki, członek tejże komisji, przedstawili temat finansowania i programowania polityki rolnej Rządu Polskiego. Jacek Bogucki nakreślił też obecną sytuację na rynkach rolnych.
Zagadnienie związane z organizacjami rolnymi w EU i Polsce działającymi na rzecz rozwoju wsi omówił Andrzej Babul, przewodniczący Podlaskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Konferencja zakończyła się dyskusją na temat bieżących spraw związanych z rolnictwem regionu.
Organizator spotkania: Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, to polityczna grupa, która skupia się na zachowaniu tradycyjnych wartości społecznych i gospodarczych, jednocześnie promując pewne reformy w systemie.
Paulina Dulewicz
fot.: Krzysztof Duszyński