Konferencja programowa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR)
Konferencja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów / Krzysztof Duszyński
O obecnej sytuacji w samorządzie województwa, aktualnym stanie realizacji programu regionalnego i budżecie programu dla Polski Wschodniej oraz szansach na rozwój województwa mówił marszałek Kosicki.
- Takich pieniędzy jeszcze nie było – zaznaczył w kontekście przyszłorocznego budżecie województwa Artur Kosicki, deklarując, że jego wykonanie może sięgnąć nawet 2 mld zł.
Marszałek przypomniał, że do regionu trafią znaczące środki w ramach nowej perspektywy unijnej, większe niż w latach poprzednich.
- Jest wiele projektów strategicznych, które chcemy dzięki nim zrealizować, to m.in. Centrum Leczenia Nowotworów Piersi i Skóry (dawniej Breast Cancer Unit), Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, budowa infrastruktury drogowej i budowa linii kolejowych – powiedział Artur Kosicki.
Kosicki mówił również o projektach strategicznych przygotowanych wspólnie z przedsiębiorcami, które są skierowane do trzech największych certyfikowanych klastrów (metalowego, drzewnego i IT).
- Te trzy branże są najsilniejszymi w naszym regionie i dzięki tym projektom powstanie m.in. park przemysłowy. To przygotuje i wzmocni nasz region w tych dziedzinach. Takich projektów strategicznych nie ma żaden region – zaznaczył.
Marszałek wspomniał też o funduszach w programie dla Polski Wschodniej.
- Wraz z naszym rządem walczyliśmy, żeby te pieniądze nie były zaprzepaszczone i udało się – podkreślił. - Udało się tak skutecznie, że tych środków jest więcej niż w poprzedniej perspektywie. Teraz musimy zadbać o to, by zostały one wydane efektywnie. Pierwsze konkursy w nowym programie regionalnym już zostały ogłoszone, w związku z czym zapraszam do składania wniosków – poinformował marszałek.
W trakcie konferencji mówiono też o tym, że warto monitorować strategie rozwojowe zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym oraz angażować się w dialog społeczny i lokalny, aby wpływać na decyzje dotyczące rozwoju województwa. Dywagowano nad kwestią rozwoju województwa, czego konkluzją było też to, że współpraca pomiędzy różnymi szczeblami władzy oraz sektorem publicznym i prywatnym może przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania szans rozwojowych.
Europoseł Krzysztof Jurgiel poinformował zebranych o aktualnych kwestiach w Parlamencie Europejskim, m.in. o perspektywie zmiany traktatu Unii Europejskiej:
- Największe zagrożenia w tym aspekcie dla nas to zniesienie jednomyślności w kilkudziesięciu obszarach i możliwości blokowania rozwiązań. Miejmy nadzieję, że nie uda się tego szybko wprowadzić – zaznaczył.
Dodał też, że najbliższe cztery lata w kontekście środków unijnych, to czas wydawania funduszy wynegocjowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Henryk Dębowski, radny miejski podziękował europosłowi za zaangażowanie w sprawy regionu.
- Czujemy mocne wsparcie ze strony posła Parlamentu Europejskiego w nasze lokalne sprawy i zaangażowanie w kwestie miejskie. Pragnę również złożyć podziękowania za organizowanie takich przedsięwzięć jak dzisiejsza konferencja – powiedział.
Konferencja zakończyła się dyskusją na temat bieżących spraw samorządowych związanych z regionem.
Organizator spotkania: Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, to polityczna grupa, która skupia się na zachowaniu tradycyjnych wartości społecznych i gospodarczych, jednocześnie promując pewne reformy w systemie.
Paulina Dulewicz
fot.: Krzysztof Duszyński