Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Kurpiowska Majówka u Stacha

12 maja 2024

Trójka oficjeli stoi przed uczestnikami spotkania.

Kurpiowska Majówka u Stacha / Michał Pawłowski

Inscenizacje historyczne, występy zespołów kurpiowskich oraz turniej o Topór Stacha Konwy – to tylko niektóre atrakcje tej szczególnej dla łomżan majówki. Piknik upamiętniający legendarnego kurpiowskiego przywódcę odbył się w niedzielę, 12 maja w Lesie Jednaczewskim. Wydarzenie zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz wsparte finansowo przez samorząd województwa. Uczestniczył w nim m.in. członek zarządu województwa Jacek Piorunek.

Jacek Piorunek zaznaczył, że dzisiejsze wydarzenie ma charakter nie tylko historyczny, upamiętniający bohatera ziemi łomżyńskiej, ale jest również ważnym wydarzeniem scalającym społeczność, a także służącym rozwojowi turystyki lokalnej.

– Ta piękna uroczystość przywołuje dziś pamięć o kurpiowskim bohaterze Stachu Konwie. Człowieku pracy, wybitnym strzelcu, bartniku, żołnierzu, patriocie. Las Jednaczewski wraz ze stojącym tu pomnikiem jest odpowiednim miejscem, by oddać mu hołd – powiedział – Dzisiejsze wydarzenie ma charakter patriotyczny, ale również i kulturalny, służący mieszkańcom tego regionu, jak również turystom, których dziś mogłem tu zauważyć. Cieszymy się, że ziemia łomżyńska, przyciąga wieloma wydarzeniami i miejscami odwiedzających nasz region. Samorząd województwa chętnie uczestniczy w tego typu wydarzeniach, a gmina Łomża może liczyć na jego wsparcie – mówił członek zarządu.

„Kurpiowską Majówkę u Stacha” zorganizowała gmina Łomża. To wydarzenie upamiętnia 291. rocznicę śmierci bohaterskiego Kurpia Stacha Konwy i 161. rocznicę powstania styczniowego – najdłuższego zrywu niepodległościowego Polski w czasie rozbiorów. Miało ono charakter wojny partyzanckiej, stoczono ponad 1200 bitew i potyczek. Wiele z nich na ziemi łomżyńskiej. W walkach aktywny udział wzięli Kurpie. Inscenizacje historyczne w Lesie Jednaczewskim nawiązywały do wydarzeń sprzed ponad 160 lat.

Leszek Karnowski reprezentujący grupę rekonstrukcyjną Semper Fidelis Res Publicea zaznaczył, że  rekonstrukcje historyczne to ważny element tego typu wydarzeń.

– W bardzo plastyczny i widowiskowy sposób możemy pokazać kawałek historii. Dzięki obrazom łatwiej możemy sobie wyobrazić i zapamiętać jak wyglądały dawne czasy.

Jak powiedział jeden z uczestników pikniku Stanisław Wolski, była to prawdziwa gratka dla miłośników historii i militariów!

– Razem z wnukami chętnie przyglądaliśmy się rekonstrukcjom historycznym. Bardzo lubimy tematy militarne, dlatego przyjazd tu to był strzał w dziesiątkę, by miło spędzić niedzielne popołudnie z rodziną.

Las Jednaczewski to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku i spacerów mieszkańców Łomży. Do aktywnego uczestnictwa w atrakcjach pikniku zachęcał wójt gminy Łomża Piotr Kłys.

– Spotykamy się dziś tutaj, wspominając bohaterów, którzy przelewali krew za naszą wolność, ale jest to również dzień służący radości i wypoczynkowi mieszkańców. Zachęcam do korzystania ze wszystkich atrakcji festynu oraz pięknej pogody – zapraszał wójt.

Na scenie wystąpiły zespoły i kapele kurpiowskie. Odwiedzający piknik goście mogli skosztować grochówki strażackiej, kiełbasek z ogniska i swojskiego jadła przygotowanego przez koła gospodyń wiejskich.

Były także stoiska. Żołnierze promowali służbę wojskową, a policjanci z Komendy Miejskiej w Łomży znakowali rowery. Chętni mogli oddać krew w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W wydarzeniu wzięli również udział: Poseł do Parlamentu Europejskiego Karol Karski oraz lokalni samorządowcy i zaproszeni goście.

***

Polana przy granicy rezerwatu Rycerski Kierz to według niektórych źródeł, miejsce śmierci kurpiowskiego strzelca i przywódcy Stacha Konwy w 1733 roku. Zginął w trakcie walki o tron Polski pomiędzy Stanisławem Leszczyńskim a Augustem III Sasem.
Kurpie opowiedzieli się po stronie króla Stanisława Leszczyńskiego i toczyli walki z m.in. oddziałami saskimi, szwedzkimi i rosyjskimi. W takiej potyczce miał zginąć Stach Konwa, choć jest także wersja, że trafił do niewoli, odmówił zdradzenia monarchy i został stracony. Tak naprawdę nie wiadomo do końca czy Stach Konwa był postacią prawdziwą, czy mityczną. Jednak dla całych pokoleń stał się  symbolem odważnych, dumnych, niezależnych i lojalnych Kurpiów.

Monika Pańko
red. Marcin Dziekoński
fot. Michał Pawłowski

Opublikował: Dawid Korpacz

12 maja 2024

Powrót na początek strony