Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

List intencyjny w sprawie lotniska na białostockich Krywlanach

21 listopada 2023

Podpisano list intencyjny w sprawie lotniska na białostockich Krywlanach

Analiza kosztów, strategia realizacji, wypracowanie optymalnych rozwiązań – to cele, jakie zakłada to porozumienie. Podpisał je we wtorek, 21 listopada, marszałek Artur Kosicki z przedstawicielami: władz miasta Białegostoku oraz spółki Polskie Porty Lotnicze.

Przypomnijmy, że marszałek wyszedł z taką inicjatywą już wcześniej i 9 października br. zawarł porozumienie w tej sprawie z prezesem PPL Stanisławem Wojterą. Teraz dołączył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

– Doszliśmy do momentu, kiedy komplet partnerów, istotnych z punktu widzenia budowy lotniska, jest już uzupełniony. Dziękuję za ten krok, bo doprowadzi on tego, że nie będziemy już białą plamą na mapie przewozów lotniczych w naszym kraju – mówił Artur Kosicki.

Lotnisko = rozwój

Marszałek poinformował, że zostanie teraz stworzony zespół roboczy, który przygotuje warianty tej inwestycji, „skrojonej na miarę potrzeb”.

– Skorzystamy z pomocy profesjonalistów z PPL. To spółka doświadczona, dysponująca dobrą kadrą, przygotowaną do takich inwestycji. I dzięki niej uzyskamy analizy, które dadzą odpowiedź, jaki port lotniczy będzie najlepiej służył naszym mieszkańcom i przedsiębiorcom – stwierdził Artur Kosicki.

Dodał, że ta inwestycja powinna być realizowana ponad podziałami politycznymi. Służy bowiem rozwojowi regionu.

– A nie wyobrażam sobie tego rozwoju bez lotniska – stwierdził marszałek.

Zamazać białą plamę

Prezydent Białegostoku zaznaczył, że z ogromną przyjemnością podpisze ten list.

– Jest to zapowiedź, że można będzie współdziałać – powiedział. – Tylko współpraca czynnika rządowego, czyli spółki Polskie Porty Lotnicze, marszałka i prezydenta sprawi, że ruszymy z miejsca.

Z kolei prezes PPL podkreślił, jak fundamentalne znaczenie ma kwestia budowy portu lotniczego w stolicy województwa.

– Jestem tu drugi raz w tej sprawie i jestem gotowy przejeżdżać tak często, jak będzie trzeba. Polska potrzebuje rozwoju lotnictwa i ten region go potrzebuje. A PPL mają w swojej misji patronowanie takim przedsięwzięciom – mówił Stanisław Wojtera. –Mamy know-how, chcemy się tym podzielić. Jesteśmy gotowi, aby tę białą plamę wspólnie zamazać, aby lotnictwo zagościło i w Podlaskiem.

Samorząd województwa jest już przygotowany na zawiązanie spółki celowej, która mogłaby zarządzać lotniskiem. W projekcie budżetu na 2024 r. została stworzona rezerwa na ten cel w wysokości miliona złotych.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

21 listopada 2023

Powrót na początek strony