Łomża świętuje rocznicę nadania praw miejskich
Prawa miejskie chełmińskie zostały nadane Łomży 15 czerwca 1418 r. przez księcia Janusz I Starszego. Pozwoliło to na wprowadzenie oddzielnego okręgu sądowego i administracyjnego, uwolnienie miasta od wszelkiej jurysdykcji urzędników książęcych, a co za tym idzie, od wszelkich ciężarów i danin na rzecz księcia. Łomża otrzymała uwolnienie od ceł, prawo wzniesienia łaźni, postrzygalni i wagi oraz łąki na Parskach koło Jednaczewa.
Bo Łomża na to zasługuje
Obchody jubileuszu tego wydarzenia rozpoczęły się mszą w katedrze łomżyńskiej w intencji miasta. Następnie przybyli goście wzięli udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej Łomży w Hali Kultury, gdzie o ważnych w historii miasta wydarzeniach w swojej prelekcji opowiedział dr hab. profesor Krzysztof Sychowicz.
Podczas spotkania wicemarszałek Marek Olbryś odczytał okolicznościowy list Wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.
– To dla nas wszystkich wielka radość, że obecnie Łomża nawiązuje do swojej świetnej przeszłości, rozwijając się na wielu płaszczyznach. Mam nadzieję, że wspólnie podzielamy radość z coraz liczniej pojawiających się w Łomży inwestycji, które również dzięki rządowemu wsparciu zmieniają na lepsze życie mieszkańców – pisał w liście Jacek Sasin.
Wicemarszałek Olbryś, podkreślając swój osobisty stosunek do Łomży, mówił o wspólnej pracy na rzecz miasta:
– Jestem świadkiem wielu prezydentów, wielu samorządów, które przewinęły się przez te lata samorządności łomżyńskiej. Każda władza, każdy prezydent, każda rada zrobiła coś naprawdę dużego, z tego trzeba się cieszyć, wyciągać wnioski, ale trzeba przede wszystkim dalej ciężko pracować, bo Łomża sobie na to zasługuje – mówił Marek Olbryś, składając podziękowania oraz pamiątkowy grawerton na ręce prezydenta miasta Mariusza Chrzanowskiego.
Miasto otwarte na każdego
Włodarz miasta w swoim wystąpieniu skupił się na inwestycjach zrealizowanych w Łomży na przestrzeni ostatnich lat.
– Wykorzystujemy szansę daną samorządom, by Łomża była miastem nowoczesnym, przyjaznym przedsiębiorcom, otwartym na każdego, troszczącym się o najbardziej potrzebujących, ze wspaniałą bazą edukacyjną, kulturalną, sportową i rekreacyjną – mówił Mariusz Chrzanowski.
W dalszej części uroczystości dokonano oficjalnego otwarcia i poświęcenia Starego Rynku, który w ostatnim czasie całkowicie zmienił swoje oblicze. Umożliwiła to dotacja z programu regionalnego będącego w dyspozycji samorządu województwa w wysokości ponad 5,3 mln zł.
– Dziś, w tak świątecznym dniu naszego miasta, dokonamy symbolicznego otwarcia długo wyczekiwanego przez mieszkańców przedsięwzięcia, pozwalającego w pełni korzystać z obiektu, w którym się znajdujemy. Z sukcesem zakończona została bowiem rewitalizacja Starego Rynku, a wkopanie w niego kapsuły czasu będzie stanowiło właśnie ten symboliczny moment finalizacji prac – mówił prezydent miasta Mariusz Chrzanowski.
Wśród przeprowadzonych prac można wymienić m.in. budowę fontanny ze ścianą wody czy przygotowanie postumentu pod pomnik Księcia Janusza ze szklaną obudową dawnych fundamentów średniowiecznego Ratusza.
Atrakcje dla mieszkańców
Czwartkowa sesja to tylko część uroczystości jubileuszowych. Jeszcze tego samego dnia odbędzie się koncert łączący rocznicę nadania praw miejskich z 45-leciem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Jako soliści wystąpią pochodzący z Łomży artyści, m.in. Inga Wawrzynkowska (skrzypce), Adam Kalinowski (wokal), Bogdan Kierejsza (skrzypce) oraz Jacek Szymański (tenor). Orkiestrę łomżyńskiej filharmonii poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki.
Uroczystości będą połączone z obchodami Dni Miasta odbywających się w dniach 15-17 czerwca. W ich trakcie nie zabraknie atrakcji dla mieszkańców. W programie obchodów zaplanowano m.in. jarmark historyczny oraz wiele koncertów.
We wtorkowej uroczystej sesji Rady Miejskiej w Łomży wzięli udział także m.in. senator Marek Komorowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, radny wojewódzki Piotr Modzelewski oraz Konsul Honorowy Republiki Bułgarii Witold Karczewski.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk