Mieszkańcy gminy Łapy świętowali zakończenie żniw
Uroczystości rozpoczęły się w południe mszą w tamtejszym kościele pw. św. Michała Archanioła. Następnie przybyli goście udali się na plac przy basenach w Płonce Kościelnej.
Owoce ich pracy
Po tradycyjnym poczęstunku chlebem dożynkowym, uczestnicy rolniczego święta mogli podziwiać wykonane z kłosów, ziarna, owoców i warzyw wieńce dożynkowe i stoiska wypełnione po brzegi lokalnymi produktami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich. Obejrzeć można było również wystawy płodów rolnych czy zagrody z żywymi zwierzętami.
Tego dnia przedstawiciele samorządu województwa dołączyli się do podziękowań rolnikom za ich całoroczną pracę.
- Dziś możemy podziękować za ich ciężką pracę i trud, który wykonują codziennie na roli. Nie jest to prosta praca, nie zawsze się opłaca. Rolnicy nie mają wakacji - prowadząc produkcję trzeba być często w domu. Tym bardziej warto ich doceniać w trakcie takich uroczystości jak dożynki – podkreślał wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.
W podobnym tonie wypowiadał się członek zarządu Marek Malinowski.
- Choć postęp cywilizacyjny przyniósł wiele zmian w rolnictwie, to wciąż w społecznej świadomości jest obecne przekonanie, że dzięki ciężkiej pracy rolnika, codziennie trafia na stoły naszych domów chleb. Wszystkim rolnikom gminy Łapy składam serdeczne podziękowanie za owoce ich pracy – mówił.
Aktywna społeczność
Podczas wydarzenia rozstrzygnięto wiele konkursów m.in. na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy 2023”, „Najładniejsze Stoisko Promocyjne Wsi” czy „Najlepszy produkt lokalny 2023”.
- Mogliśmy wyróżnić produkt lokalny, który pochodzi właśnie z tych zbiorów i nagrodzić aktywność mieszkańców wsi. W tym roku mamy wyjątkowo dużo stoisk. Bardzo się z tego cieszę, że wsie coraz bardziej chcą się pokazywać, a to naprawdę jest bardzo duże wyzwanie finansowe i organizacyjne – zaznaczał burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, dziękując m.in. przedstawicielom Kół Gospodyń Wiejskich.
Wyróżnienia otrzymali także hodowców koni, owiec i królików, którzy reprezentowali i promowali gminę podczas imprez wystawienniczych w br.
Zakończenie imprezy było taneczno-muzyczne. Na widownię czekały warsztaty taneczne organizowane przez studio „Zumba Fitness” oraz występy zespołów: „Kolej na Łapianki” czy „Gig Band”.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym biskupa łomżyńskiego ks. Janusza Stepnowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa oraz Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego.
Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Krzysztof Duszyński