Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Minister Nauki spotkał się z rektorami podlaskich uczelni

13 maja 2024

Oficjele siedzący przy stole

Minister Nauki spotkał się z rektorami podlaskich uczelni / Krzysztof Duszyński

Funkcjonowanie i rozwój szkolnictwa wyższego w regionie to główne tematy spotkania z szefem resortu nauki Dariuszem Wieczorkiem. W poniedziałkowym (13.05) wydarzeniu, które zgromadziło w siedzibie Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej rektorów podlaskich uczelni, uczestniczyli również marszałek Łukasz Prokorym, wojewoda Jacek Brzozowski i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Minister podkreślał, jak ważna jest współpraca między uczelniami.

- Namawiamy do tego, żeby uczelnie ze sobą współpracowały, żeby uczelnie wykorzystywały swoją bazę, żeby uczelnie wzajemnie wykorzystywały swój potencjał - mówił.

Dodał, że zarówno władze samorządowe i rektorzy są zgodni, że  – „funkcjonowanie uczelni wyższych jest kluczową sprawą dla rozwoju i miasta i całego regionu”.

Uczestniczący w spotkaniu marszałek zaznaczał, że będzie wspierał głos białostockiego środowiska akademickiego.

- Nie da się rozwijać regionu bez rozwoju uczelni wyższych. Jest to pewien ekosystem, który ma charakter połączony. Ja również zadeklarowałem, witając się z rektorami, że jestem otwarty na współpracę. Z mojej strony będzie się ona cechowała szacunkiem i zrozumieniem  – mówił Łukasz Prokorym.

Jak podkreślał, jesteśmy u progu zmian w szkolnictwie wyższym.

- Będą one dotyczyły m.in. sposobu finansowania, aby ten sposób był bardziej zrozumiały i bardziej uczciwy, żeby doceniał uczelnie z mniejszych ośrodków - tłumaczył.

Deklarował również, że zarząd województwa będzie wspierał regionalne uczelnie wyższe.

- Jestem przekonany, że dobra współpraca w tym zakresie będzie kluczem do rozwoju naszego regionu – podsumował Łukasz Prokorym. 

Ministerstwo zakłada przygotowanie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym jeszcze w tym roku. Zmiany będą konsultowane z całym środowiskiem akademickim. Będą dotyczyć m.in. jakości nauczania czy systemu oceny uczelni.

Edyta Chodakowska-Kieżel, Paulina Tołcz
red.: Marcin Dziekoński
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Dawid Korpacz

13 maja 2024

Powrót na początek strony