Najpiękniejsze polskie kolędy zaśpiewano w Janowszczyźnie
Najpiękniejsze polskie kolędy zaśpiewano w Janowszczyźnie
Kolędy i pastorałki to tradycyjne pieśni świąteczne, często śpiewane podczas okresu Bożego Narodzenia. Kolędy mają zazwyczaj sakralny charakter i opowiadają o narodzeniu Jezusa Chrystusa, natomiast pastorałki to ludowe pieśni wiejskie, często związane z pasterzami i ich radosnymi doświadczeniami.
Kultywowanie tradycji, takich jak śpiewanie kolęd i pastorałek, ma kilka istotnych aspektów. Po pierwsze, pomaga zachować dziedzictwo kulturowe i historyczne, przekazując je z pokolenia na pokolenie. Po drugie, kolędy i pastorałki są często związane z atmosferą świąt Bożego Narodzenia, przynosząc radość i wspólne doświadczenie.
Dla budowania wspólnoty
Jak mówiła, Wiesława Burnos poprzez wykonywanie takich tradycyjnych utworów możemy tworzyć silniejsze więzi społeczne, zbliżając się do siebie w duchu wspólnoty.
- Tradycje świąteczne często przynoszą wartości takie jak miłość, współczucie i hojność, co przyczynia się do budowania pozytywnego społeczeństwa. Kultywowanie tradycji i przekazywanie ich młodemu pokoleniu umacnia także więzi rodzinne i przywraca pewien spokój w natłoku codziennego życia – powiedziała. – Życzę Wam, aby to dzisiejsze wspólne spotkanie budowało waszą wspólnotę – dodała, przekazując wszystkim zebranym świąteczne życzenia.
Życzenia uczestnikom spotkania przekazał także dyrektor szkoły, Janusz Pawłowski.
W trakcie wydarzenia odbyło się również spotkanie z Andrzejem Beya-Zaborskim, autorem książki „U Pana Boga na dywaniku”. Autor opowiadał o książce, w której opisał niezwykły świat, pełen pasji i niezwykłych ludzi, składający się na życiorys wyjątkowego aktora.
Środowe spotkanie było również okazją do wspólnego dzielenia się opłatkiem i złożenia świątecznych życzeń. Uczestnicy mieli też możliwość degustacji tradycyjnych potraw wigilijnych.
Paulina Dulewicz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Szkoła Podstawowa w Janowszczyźnie