Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nowa droga i świetlica w Kosówce koło Rajgrodu

23 października 2023

Samorządowcy przecinają wstęgę

Nowa droga i świetlica w Kosówce koło Rajgrodu / Maciej Gryguc

Z dwóch nowych udogodnień cieszyli się w piątek 20 października mieszkańcy Kosówki w gminie Grajewo. Z udziałem wicemarszałka Marka Olbrysia odbyło się tam otwarcie nowej drogi gminnej i gruntownie zmodernizowanej świetlicy wiejskiej.

- To kolejny powód do dumy z rządowych pieniędzy dobrze ulokowanych w naszych małych ojczyznach. Dla mieszkańców Kosówki i pobliskich miejscowości obie inwestycje oznaczają  poprawę komunikacji z gminą i powiatem oraz powstanie miejsca do integracji, czyli są to instrumenty wyzwalające aktywność społeczną. Życzę, aby to działało jak najlepiej - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

O zrealizowanych zadaniach poinformował uczestników uroczystości burmistrz Rajgrodu Ireneusz Gliniecki.     

- Wspaniała chwila dla społeczności Kosówki. Otwarta została droga gminna łącząca wieś Rydzewo z Przestrzelami, a w praktyce także z sąsiednią gminą Grajewo. To 3 kilometry z nową asfaltową nawierzchnią o szerokości 5 metrów. Druga inwestycja to modernizacja dawniej istniejącej świetlicy. Tak liczna obecność mieszkańców świadczy jak obie sprawy były wyczekiwane - mówił burmistrz.

Drogowa inwestycje to prawie 3 wygodnej trasy prowadzącej także w kierunku Toczyłowa w gminie Grajewo. Na to zadanie za 4,5 miliona złotych Rajgród wykorzystał dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład. Remont i wyposażenie świetlicy  pochłonęło blisko 470 tysięcy złotych, w tym prawie 286 tys. z unijnych funduszy RPOWP przekazanych przez urząd marszałkowski.

- To były dziury i wądołki... Nie dawało się tu normalnie żyć. Długo - 28 lat - czekaliśmy, żeby dało się tu ładnie jeździć Bardzo jesteśmy wdzięczni - mówiła Dorota Bukowska, sołtys Kosówki.

Gratulacje mieszkańcom przekazali także m. in. starosta grajewski Waldemar Remfeld, radny województwa Jacek Piorunek i były przewodniczący sejmiku Mieczysław Bagiński, przedstawiciele służb mundurowych, reprezentanci sąsiednich samorządów i sołectw. 

- Dziękuję samorządowi Rajgrodu za determinację i dobrą współpracę z powiatem - podkreślał starosta.

Poświęcenia drogi i świetlicy dokonał proboszcz z Rydzewa Cezary Rozmus. 

Tekst i fot.: Maciej Gryguc   

Publikujący: Monika Pańko

23 października 2023

Powrót na początek strony