Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nowe inwestycje w gminie Wysokie Mazowieckie

21 listopada 2023

To prawie 3,6 km zmodernizowanych dróg gminnych, sieć kanalizacyjna i wodociągowa, rozbudowana stacja uzdatniania wody oraz zbiornik retencyjny. Wszystkie te przedsięwzięcia zostały zrealizowane dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego. W ich oficjalnym otwarciu, które odbyło się we wtorek, 21 listopada uczestniczyli m.in. wicemarszałek Marek Olbryś i wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Siekierko.

– To inwestycje zmieniające codzienność mieszkańców na lepsze. Zarówno te w gospodarkę wodno-ściekową, jak i te drogowe, które może nie imponują liczbą kilometrów, bo to nie są trasy międzynarodowe czy krajowe, ale właśnie tymi lokalnymi drogami mieszkańcy podróżują najczęściej, a także dojeżdżają do tych dróg powiatowych, wojewódzkich, krajowych – mówił wicemarszałek Marek Olbryś. – Nam zależy, żeby ta sieć dróg w województwie była jak najwygodniejsza, bezpieczna i na wysokim poziomie – dodał.

Drogi

Chodzi o osiem odcinków. Przebiegają one przez miejscowości: Bujny-Biszewo, Osipy- Zakrzewizna, Trzeciny, Tybory-Wólka, Osipy-Wydziory Drugie, Tybory -Trzcianka, Nowa Ruś i Stara Ruś.

– To są drogi codziennego użytku, prowadzą przez wsie, ale też są to dojazdy do położonych dalej kolonii. Bardzo ważne dla mieszkańców, ale też ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego gminy – mówił Krzysztof Krajewski, wójt gminy Wysokie Mazowieckie. – Wcześniej były tu albo drogi żwirowe, albo stary spękany asfalt. Były po prostu niebezpieczne, niewygodne do jazdy. Teraz to się zmieniło – dodał z satysfakcją.
Cała inwestycja kosztowała blisko 5,7 mln zł. Najwięcej pieniędzy na remonty gmina Wysokie Mazowieckie otrzymała z Rządowego Funduszu Polski Ład – ponad 4,9 mln zł.
Natomiast 400 tys. zł dołożył samorząd województwa.

– Te pieniądze trafiły tu w ramach naszego autorskiego programu Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów – wyjaśniał radny Łukasz Siekierko. – Myślę, że te pieniądze z budżetu województwa pomagają w tym, żeby standard dróg w województwie był taki jak np. na zachodzie kraju. Żeby nie było tego podziału na Polskę A i B – podkreślał.

Regulacja systemu gospodarki wodno-ściekowej

Natomiast te inwestycje dotyczą: rozbudowy stacji uzdatniania wody, budowy sieci wodociągowej o długości prawie 2,5 km oraz ponad 800-metrowego systemu kanalizacji.

Jak informował Krzysztof Krajewski w miejscowościach Brzóski – Falki powstała sieć wodociągowa i kanalizacyjna, w Osipach-Lepertowizna sieć wodociągowa, a w Kalinowie-Czosnowie rozbudowano stację uzdatniania wody oraz zainstalowano zbiornik wyrównawczy, czyli retencyjny.
– Pieniądze otrzymaliśmy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, którym zarządza Województwo Podlaskie. Dostaliśmy ponad 2,5 mln zł, czyli całość potrzebną do realizacji przedsięwzięcia – dodał wójt.  

W wydarzeniu wzięli też udział m.in. senator Anna Bogucka i wojewoda Bohdan Paszkowski.

Aneta Kursa, Krystian Guzewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

 

 

Publikujący: Aneta Kursa

21 listopada 2023

Powrót na początek strony