O bezpieczeństwie na radzie dialogu społecznego
W spotkaniu wzięli udział licznie zgromadzeni przedstawiciele służb mundurowych: policji, wojska, straży granicznej. Z uczestnikami zdalnie połączył się też płk Jacek Sankowski, zastępca dyrektora infrastruktury w Ministerstwie Obrony Narodowej, który przekazał najważniejsze informacje dotyczące rozwoju polskich sił zbrojnych.
Z kolei gen. bryg. SG Andrzej Jakubiaszek, komendant wojewódzki Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, przybliżył najważniejsze informacje dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak podał, w kluczowych momentach kryzysu migracyjnego na granicy służyło: 2 tys. funkcjonariuszy straży granicznej, 12 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz 1,5 tys. policjantów. Podkreślił, że bardzo istotną kwestią w zakresie bezpieczeństwa była budowa zapory na granicy o długości 186 km zakończona pod koniec czerwca ub.r.
– Gdyby nie działania podjęte przez rząd i nasze służby mundurowe nie wiadomo, w jakiej sytuacji byłaby nasza ojczyzna – mówił Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, który poprowadził wtorkowe posiedzenie WRDS.
W spotkaniu wzięli udział także m.in.: płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, bryg. Marcin Bielakowicz, zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, młodszy inspektor Jarosław Buraczewski z Komendy Wojewódzkiej Policji oraz jeden z oficerów z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
W trakcie spotkania rozmawiano także o systemach komunikacji na wypadek nieprzewidzianych działań zbrojnych na obszarze kraju. Temat ten zebranym przybliżył Adam Czubaty, z wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Obraz społeczeństwa z naszego regionu wg spisu powszechnego (rolnego i powszechnego spisu ludności i mieszkań) przedstawiała Ewa Kamińska-Gawryluk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku.
W trakcie spotkania pożegnano też odchodzącą na emeryturę Janinę Mironowicz, wieloletnią dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
***
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego jest regionalną instytucją dialogu społecznego w Polsce. Jednym z zadań WRDS jest zajmowanie stanowisk i wyrażanie opinii w sprawach objętych zakresem zadań związków lub organizacji będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. WRDS jest forum czterostronnej współpracy między pracodawcami, pracownikami, stroną rządową i samorządową.
Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski, Mateusz Duchnowski