Obchody 38. rocznicy mordu na księdzu Jerzym Popiełuszce
– To jest bardzo ważna dla mieszkańców województwa podlaskiego, ale też wszystkich Polaków, rocznica bestialskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – mówił Sebastian Łukaszewicz. – Pochodzący z naszego regionu duchowny [ze wsi Okopy k. Suchowoli – przyp. red.] był posłańcem prawdy i nadziei. Jako swoje motto na drogę kapłańską wybrał hasło: „Będę głosił ewangelię i leczył rany zbolałych serc”. Bez wątpienia wywalczył nam kawałek wolnej Polski – podkreślił.
Zagrożenie dla peerelowskiego reżimu
Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i kapelan „Solidarności”, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 19 października 1984 r. Zginął męczeńską śmiercią, mając zaledwie 37 lat. Do dziś jednak wokół okoliczności i daty jego śmierci pojawiają się wątpliwości.
– Można powiedzieć, że nie znamy rzeczywistych inspiratorów tej zbrodni oprócz tego, że musieli być to włodarze czerwonego PRL-u, którzy widzieli w księdzu Popiełuszce zagrożenie dla swojej władzy – wyjaśniał Piotr Kardela, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku.
Męczennik za wiarę
W dniu śmierci duchowny odprawił nabożeństwo różańcowe w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, a ostatnie słowa, które wypowiedział publicznie do wiernych, brzmiały: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.
– Moje pokolenie doskonale pamięta o tamtych wydarzeniach sprzed 38 lat. Szczególnie o jego nauczaniu, kazaniach. Były one dla nas w pewnym sensie drogowskazem, który doprowadził nas ostatecznie w kierunku 1989 roku, gdzie mogliśmy odzyskać wolność – wspominał Józef Modzelewski, szef podlaskiej „Solidarności”.
Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki trwał 13 lat. 6 czerwca 2010 r. duszpasterz został ogłoszony Błogosławionym Kościoła Katolickiego – jako męczennik za wiarę.
Wspomnienie liturgiczne kapelana „Solidarności” przypada właśnie 19 października, w rocznicę jego śmierci. Także w tym dniu, od 2018 r., obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski