Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowych Piekutach

1 marca 2024

Marszałek w towarzystwie żołnierzy podchodzi z wieńcem do pomnika.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowych Piekutach / Krystian Guzewicz

Walczyli o niepodległość i suwerenność Polski w czasach powojennych. W okresie stalinowskim byli prześladowani i mordowani. Przez komunistów skazani zostali na zapomnienie. W piątek, 1 marca w Nowych Piekutach uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach wziął udział członek zarządu Marek Malinowski oraz radny wojewódzki Łukasz Siekierko.

Rozpoczęło je okolicznościowe nabożeństwo, po którym nastąpił apel, a uczestnicy złożyli kwiaty przed pomnikiem poświęconym bohaterom walki konspiracyjnej w latach 1939-1953.

– Spotkaliśmy się tutaj, by oddać hołd i uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, by pochylić głowy nad ofiarą ich często młodego życia, złożoną w walce o wolną, niepodległą i chrześcijańską Polskę. Ich wrogiem był system komunistyczny, sprzymierzeńcami zaś zwykli mieszkańcy. Jesteśmy winni im pamięć. Cześć i chwała bohaterom – mówił Marek Malinowski.

W uroczystościach wzięli udział także m.in.: parlamentarzyści: Jacek Bogucki i Dariusz Piontkowski, samorządowcy: starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, wójt gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński oraz okoliczni mieszkańcy.

Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krystian Guzewicz

Opublikował: Krystian Guzewicz

1 marca 2024

Powrót na początek strony