Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obwodnica Sokół już gotowa!

22 marca 2024

Jej budowa, która trwała półtora roku i kosztowała 47 mln zł, została sfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i budżetu województwa. W uroczystym otwarciu inwestycji w czwartek, 21 marca, uczestniczyli m.in. członek zarządu województwa Marek Malinowski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Siekierko, dyrektor Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński oraz Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, realizator przedsięwzięcia.

Dużym sukcesem jest wcześniejsza, niż zakładano, realizacja inwestycji. Mówił o tym Marek Malinowski.

– Budowa drogi poszła bardzo sprawnie. Teraz, patrząc na nią, serce się cieszy. Skorzystają z niej nie tylko mieszkańcy gminy Sokoły, będzie ona służyć mieszkańcom całego powiatu wysokomazowieckiego – podkreślił.

Przypomniał również o zaplanowanych przez obecny zarząd dużych inwestycjach drogowych, m.in. budowie obwodnicy Ciechanowca czy drogi Łapy-Roszki Wodźki-Wysokie Mazowieckie.

Wójt Sokół Józef Zajkowski zaznaczył, że to inwestycja, która umożliwia dalszy rozwój gminy.

– Otwiera się przed nami ogromna szansa, ogromne możliwości na przyszłość. Już są zapytania właścicieli działek posesji, które się tutaj znajdują  –  mówił podczas spotkania.

Za sprawne poprowadzenie całego procesu inwestycyjnego dziękowano dyrektorowi Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Mariuszowi Nahajewskiemu.

Historyczny moment

Uczestniczący w spotkaniu dyrektor Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński wyjaśniał, że liczą się nie tylko drogi krajowe, ale także zadbanie o połączenia lokalne.

– Myślę, że to jest historyczny moment. To jest konkret. To jest pokazanie, że zarząd tego województwa walczył o rozwój tego regionu. To jest pokazanie, że walka z wykluczeniem komunikacyjnym to było prawdziwe zadanie marszałka Kosickiego z całym zarządem, z całym sejmikiem województwa – przekonywał.

Obwodnica, która liczy w tej chwili 4,5 km, wyprowadziła ruch samochodowy z małej wsi na ruchliwej trasie Białystok - Wysokie Mazowieckie. Nowa droga przebiega teraz po stronie północnej i zachodniej od miejscowości. Na drodze powstały trzy nowe skrzyżowania (ronda).

Droga to rozwój

Koszt inwestycji wyniósł blisko około 47 mln zł, z czego 27 mln zł to dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a reszta to środki z budżetu województwa.

– Liczę na to, że przy tej drodze będą powstawały nowe firmy, może nowe bloki. Jak to mówią wszyscy samorządowcy, droga to rozwój, a droga tego typu, która spina wszystkie drogi wojewódzkie i otacza miejscowość Sokoły będzie takim kołem zamachowym dla całej gminy – podkreślał z kolei wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Siekierko.

W wydarzeniu uczestniczył m.in. starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, radny wojewódzki Grzegorz Kapica, lokalni samorządowcy i mieszkańcy.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krystian Guzewicz

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

22 marca 2024

Powrót na początek strony