Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ochotnicza Straż Pożarna z Kuźnicy podsumowała miniony rok

8 lutego 2024

Ochotnicza Straż Pożarna z Kuźnicy podsumowała miniony rok / UMWP

Omówiono zrealizowane działania ratunkowe przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Kuźnicy, przedstawiono plany przedsięwzięć na kolejny rok. Spotkanie sprawozdawcze odbyło się w środę (07.02) w remizie w Kuźnicy. W wydarzeniu samorząd województwa reprezentowała Wiesława Burnos, członek zarządu.

Za zaproszenie na zjazd sprawozdawczy, w imieniu własnym i zarządu województwa dziękowała Wiesława Burnos.

– Cieszę się, że jednostka jest coraz lepiej doposażona, a podlaski samorząd mógł się do tego przyczynić. Dziękuję za wasz trud i poświęcenie. Dzięki wam mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie – mówiła członek zarządu.

W ubiegłym roku OSP z Kuźnicy, dzięki wsparciu finansowemu z samorządu województwa mogła kupić m.in.: motopompę pływającą, kamerę termowizyjną, pompę zanurzeniową. Podpisali też umowę na zakup ciężkiego samochodu gaśniczego. Przyznana dotacja wyniosła 60 tys. zł.

Dodatkowo doposażono strażaków w węże tłoczne, aparaty ochrony układu oddechowego wraz z maskami, butle zapasowe do aparatów, sygnalizator bezruchu. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Jednostka OSP w Kuźnicy liczy 64 strażaków, z czego 25 proc., stanowią kobiety. W ubiegłym roku uczestniczyli w 53 akcjach, w tym 16 pożarach, a 37 dotyczyło miejscowych zagrożeń ratowniczych. Kilkakrotnie działali też na rzecz społeczności lokalnej.  Brali udział w szkoleniach  m.in. z działań poszukiwawczo ratowniczych z użyciem bezzałogowego statku powietrznego (BSP). Piloci BSP szkolili się w używaniu kamer termowizyjnych zamontowanych na dronach. Druhowie wspierali również wiele akcji charytatywnych, pomagając chorym lub potrzebującym dzieciom.

Na środowym spotkaniu obecni byli m.in. wójt gminy Kuźnica Paweł Mikłasz, lokalni samorządowcy oraz okoliczni mieszkańcy.

Monika Pańko
fot.: UMWP

Opublikował: Małgorzata Sawicka

8 lutego 2024

Powrót na początek strony