Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy podlaskie gminy – Ciechanowiec

20 czerwca 2024

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy poznajemy bliżej gminy naszego regionu. Na facebookowym profilu Województwa Podlaskiego przedstawiamy jedną z nich. Tym razem zapraszamy do gminy Ciechanowiec, której nazwa jest zdrobnieniem nazwy mazowieckiego Ciechanowa. Zapraszamy do zapoznania się z gminą pełną atrakcji kulturalnych i przyrodniczych.

Historia Ciechanowca sięga blisko sześciuset lat. Miasto Ciechanowiec jest jednym z najstarszych w Polsce. Ciachanowiec znajduje się nad rzeką Nurzec, na północnym krańcu Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Bugu i Nurca”. Liczne zabytki i pomniki przyrody oraz szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych stanowi o bardzo dużej atrakcyjności turystycznej tego regionu.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji gminy jest Muzeum Rolnictwa im. Księdza Krzysztofa Kluka, które znajduje się w zespole pałacowo-parkowym będącym niegdyś siedzibą rodu Starzeńskich. Na jego terenie znajdują się: Muzeum Weterynarii, Muzeum Pisanki, Muzeum Leśne, skansen budownictwa wiejskiego z pogranicza Mazowsza i Podlasia, unikalne zabytki techniki rolniczej i transportu wiejskiego, stałe ekspozycje przedstawiające tradycje regionu oraz ogród zielarski.

Warto wspomnieć, że patron muzeum był nie tylko duchownym, ale też przyrodnikiem, który był autorem pierwszego podręcznika o rolnictwie napisanego w języku polskim.

Odkryj „Bramę na Podlasie”


Miejsca i zabytki warte zobaczenia:

  • kościół barokowy pw. Trójcy Przenajświętszej z 1739 r. w Ciechanowcu oraz znajdujący się obok pomnik ks. Krzysztofa Kluka;
  • cerkiew prawosławna pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z 1884 r. w Ciechanowcu;
  • synagoga z XVIII wieku w Ciechanowcu;
  • drewniany kościół pw. św. Doroty Panny i Męczennicy z 1696 r. w Winnie-Poświętnej;
  • kościół neogotycki pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika z 1864 r. w Pobikrach;
  • zabytkowe XIX i XX-wieczne drewniane domy w miejscowościach Trzaski i Radziszewo-Króle;
  • schrony bojowe umocnienia „Linii Mołotowa” w Kozarzach;

W Ciechanowcu znajduje się kąpielisko Wyspa, a niedaleko zalewu możemy znaleźć dwudziestometrową wieżę widokową, z której roztacza się widok na miasto i okolicę.

Na terenie gminy możemy znaleźć liczne trasy wycieczkowe:

  • Ciechanowiec - Siemiatycze (38 km) - ścieżka rowerowa;
  • Ciechanowiec - Kozarze - Zaszków - Tworkowice - Ciechanowiec (14 km);
  • Ciechanowiec - Winna - Pobikry - Malec - Ciechanowiec (25 km);
  • Ciechanowiec - Zadobrze - Ciechanowiec (14 km);
  • Ciechanowiec - Tworkowice - Wojtkowice-Glinna - Ciechanowiec (18 km);
  • Ciechanowiec - Tymianki-Adamy - Usza - Ciechanowiec (12 km);
  • Ciechanowiec - Głody - Granne (23 km);
  • Ciechanowiec - Perlejewo - Ostrożany - Drohiczyn (37 km);
  • Ciechanowiec - Białowieża (94 km);
  • Ciechanowiec - Łomża - Nowogród (90 km);
  • Ciechanowiec - Nur - Małkinia -Treblinka (40 km);
  • Ciechanowiec - Siemiatycze - Mielnik - Grabarka (66 km);
  • Szlak Rowerowy Pogranicza Mazowiecko-Podlaskiego, trasa: Waniewo - Nowe Piekuty - Kuczyn - Ciechanowiec - Wojtkowice-Glinna, długość: 78 km, kolor szlaku: zielony;
  • Szlak turystyczny PTTK, trasa: Ciechanowiec – Gąsiorowo, długość: 70 km, kolor szlaku: zielony;
  • Trasa rowerowa na Podlasie, trasa: Warszawa - Wyszków - Ciechanowiec - Siemiatycze - Dubicze Cerkiewne, długość: 250 km.

Szczegóły dotyczące tras i szlaków znajdują się tutaj.

Ciechanowiec jest znany z żywej tradycji rolnictwa, która jest kultywowana m.in. poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń plenerowych tj.: Jarmark św. Wojciecha, Odpust na św. Antoniego, Dni Ciechanowca, Zajazd Wysokomazowiecki, Podlaskie Święto Chleba, Noc Świętojańska, Podlaskie Zawody Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi, Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”, Jesień w Polu i Zagrodzie, Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich, Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej.

Ciechanowieckie ciekawostki

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu od lat 60. XX wieku kultywuje tradycję wytwarzania piwa jałowcowego na Podlasiu. Tradycyjne piwo jałowcowe serwowane jest na wszystkich uroczystościach i imprezach skansenowskich. Napój ten został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W spokojnej wsi Bujenka w gminie Ciechanowiec znajduje się największa w Polsce hodowla alpak chilijskich. Farma istnieje od niemal dwudziestu lat i jest jedną z największych i najbardziej zróżnicowanych hodowli alpak w Europie. Obecnie znajduje się tam około 300 alpak huacaya i suri, we wszystkich kolorach. W ofercie m.in. alpakoterapia, czyli leczenie alpakami oraz Ranczo na Sówce, które jest domem dla zwierzęcej rodziny.

We wsi Kozarze znajduje się Domowa Olejarnia, która została wpisana do bazy Podlaskiego Produktu Lokalnego. To rodzinna manufaktura olejowa, w której tłoczone się oleje w sposób tradycyjny, na zimno, a większość surowca to ziarna ze zbóż z własnych upraw.

Nad Bugiem we wsi Wojtkowice Glinna można zobaczyć niecodzienny obrazek: przepływające przez rzekę krowy. To jedna z atrakcji agroturystyki „Zagroda nad Bugiem”. Aby dostać się na pastwisko, znajdujące się po drugiej stronie rzeki zwierzęta przepływają przez rzekę dwa razy dziennie w okresie od maja do października. Więcej na stronie Podlaskiego Produktu Lokalnego.

tekst: Paulina Dulewicz
źródło: ciechanowiec.pl
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Paulina Dulewicz

20 czerwca 2024

Powrót na początek strony