Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy Podlaskie Gminy – Jasionówka

6 października 2022

zielona tablica z nazwą miejscowości Jasionówka na tle zdjęcia miejscowości z lotu ptaka

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy poznajemy bliżej mieszkańców naszego regionu. Na facebookowym profilu Województwa Podlaskiego przedstawiamy jedną z nich. Dzisiaj zapraszamy do gminy Jasionówka.

Nazwa Jasionówka według jednej z opinii związana jest z drzewami - jesionami, gęsto porastającymi ten teren, tworzącymi ostępy leśne i gaje. Inna wersja etymologii nazwy wywodzi się od dobroczyńcy, właściciela dóbr jasionowsko-kalinowskich, Jana z Kurzeńca. Tę samą nazwę nosił jeden z dopływów rzeki Brzozówki.

Część gminy leży na terenie i w otulinie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Piękny krajobraz urozmaicają lasy, pagórki i łąki. Na rzece Brzozówce można spotkać tamy zbudowane przez bobry, w Parku Krajobrazowym chronione i rzadkie gatunki roślin oraz ptactwo niespotykane w innych rejonach kraju.

Jasionówka posiada wiele ciekawych zabytków historycznych i osobliwości przyrodniczych. Zachowany został zabytkowy układ przestrzenny miejscowości z XVI–XIX w., którego rozplanowanie oparto na typowym schemacie miasta magdeburskiego, dostosowanym do lokalnych warunków. Położona tam rezydencja Wołłowiczów została w XVIII i XIX w. sprzężona widokowo z miastem, tworząc charakterystyczny dla zespołów urbanistycznych z okresu późnego baroku układ miasto - dwór.

Prawdziwą ozdobą jest zabytkowy kościół parafialny pw. Świętej Trójcy. Wyposażenie kościoła tworzy barokowy zespół rzeźby i malarstwa pochodzący w większości z jego pierwotnego wystroju. Ośmiogłosowe organy pochodzą z 1849 r. i posiadają oryginalne wyposażenie instrumentowe we wnętrzu szafy.

Cmentarna kaplica stanowi jeden z niewielu zachowanych przykładów budownictwa drewnianego, związanego z cmentarzami grzebalnymi z pierwszej połowy XIX w. Na założonym w 1800 r. cmentarzu żydowskim znajdują się nagrobki pochodzące z czasów jego powstania - lat 20. i 30. XIX w. aż do pierwszej połowy XX w. Posiadają one dużą wartość historyczną, a usytuowanie cmentarza na wzgórzu podkreśla walory krajobrazowe tego terenu.

W gminie Jasionówka warto zobaczyć:

  • zabytkowy układ przestrzenny miejscowości Jasionówka;
  • zabytkowy Zespół dworski Wołłowiczów w Jasionówce;
  • zabytkowy Kościół Parafialny p.w. św. Trójcy w Jasionówce;
  • zabytkowy cmentarz żydowski w Jasionówce;
  • zalew rekreacyjny w Jasionówce.

 

oprac.: Paulina Dulewicz
red.: Paulina Tołcz
źródło: Urząd Gminy w Jasionówce
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Paulina Dulewicz

6 października 2022

Powrót na początek strony