Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy podlaskie gminy – Szepietowo

16 maja 2024

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy poznajemy bliżej gminy naszego regionu. Na facebookowym profilu Województwa Podlaskiego przedstawiamy jedną z nich. Tym razem zapraszamy do Szepietowa – gminy słynącej z malowniczych krajobrazów oraz z urodzajnych terenów rolniczych oraz tradycyjnej, wiejskiej atmosfery. Sejmik Województwa Podlaskiego uznał Szepietowo za rolniczą stolicę Podlaskiego.

W gminie Szepietowo można znaleźć wiele atrakcyjnych miejsc, takich jak: kościoły, kaplice, ciekawe architektonicznie zabudowania wiejskie oraz tereny przyrodnicze. Gmina jest również znana z organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych, takich jak: festyny, koncerty czy targi, które przyciągają zarówno lokalną społeczność, jak i turystów z innych regionów.

Gmina zajmuje obszar ponad 150 km2, który zamieszkuje ok. 7 tys. mieszkańców. Sieć osadniczą w gminie tworzy 48 miejscowości wiejskich, będących jednocześnie sołectwami. Największą miejscowością w gminie jest Szepietowo, której powstanie związane jest z decyzją z 1850 r. o budowie linii kolejowej Warszawa – Petersburg.

W gminie Szepietowo można znaleźć kilka atrakcji i zabytków:

  • Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Szepietowie;
  • Parafia pw. św. Anny w Dąbrówce Kościelnej w Dąbrówce Kościelnej;
  • Kapliczka przydrożna, murowana z 1862 r. we wsi Szepietowo-Janówka, upamiętniająca otwarcie drogi żelaznej St. Petersbursko-Warszawskiej (kolei Petersburg – Warszawa);
  • Park dworski z 1927 r. wraz z pozostałościami zespołu dworskiego w miejscowości Szepietowo – Wawrzyńce;
  • Pomnik Orła Białego w Dąbrówce Kościelnej.

Gmina regularnie organizuje różnego rodzaju imprezy kulturalne, festyny, koncerty i targi, które stanowią doskonałą okazję do poznania lokalnej kultury i tradycji oraz integracji społeczności. Najbardziej znane są targi rolnicze w Szepietowie (Wiosenne Targi Ogrodnicze, Dni z Doradztwem Rolniczym, Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Jesień w sadzie i ogrodzie, Zielona Gala, Targi Budownictwa Wiejskiego), które przyciągają zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów z okolicznych regionów. Targi te oferują możliwość zakupu świeżych produktów rolnych, takich jak warzywa, owoce, miód, czy też produkty mleczarskie, prosto od lokalnych producentów. Targi w Szepietowie są nie tylko miejscem, gdzie można nabyć produkty lokalne, ale także doskonałą okazją do poznania kultury, tradycji oraz rzemiosła regionu. To także platforma do integracji społeczności lokalnej oraz wsparcia lokalnych przedsiębiorców i producentów.

Paulina Dulewicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Paulina Dulewicz

16 maja 2024

Powrót na początek strony