Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy podlaskie gminy - Sokoły

16 lutego 2023

Odkrywamy podlaskie gminy - Sokoły / Kamil Timoszuk/UMWP

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy poznajemy bliżej mieszkańców naszego regionu. Na facebookowym profilu Województwa Podlaskiego przedstawiamy jedną z nich. Tym razem zapraszamy do gminy Sokoły, gdzie m.in. możemy podziwiać malownicze bagna nad rzeką Narwią oraz zanurzyć się w dzikiej naturze.

Gmina Sokoły położona jest w środkowo-zachodniej części województwa podlaskiego, w powiecie wysokomazowieckim. Teren gminy przylega do obszaru Natura 2000 Narwiańskie Bagna w Narwiańskim Parku Narodowym uznanego w Europie za najciekawszy region bagienno – rzeczny. Sąsiaduje z gminami: Łapy, Nowe Piekuty, Wysokie Mazowieckie, Kulesze Kościelne i Kobylin-Borzymy.

Gmina Sokoły to miejsce wyjątkowe, gdzie od wieków zgodnie współżyją obok siebie ludzie oraz natura, gdzie wciąż odnaleźć można ślady przeszłości, a tradycja przeplata się z nowoczesnością.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Bazylika Mniejsza w Sokołach zbudowana w latach 1906-1912,
  • spichlerz plebański z 1830 r.,
  • drewniana dzwonnica z 1835 r.,
  • drewniany kościół cmentarny z 1833 r. – dawna cerkiew unicka bazylianów z Tykocina,
  • budynek  byłej szkoły rolniczej w Krzyżewie wybudowany w stylu willi zakopiańskiej w latach 1911-1912, obecnie Centrum Turystyczno-Rehabilitacyjne ZAZ.

Waniewo oazą turystyczną gminy

Dzisiaj Waniewo stanowi wspaniałą bazę wypadową dla pieszych i rowerowych wycieczek po okolicy. Można tu wypożyczyć łódki oraz skorzystać z miejsc noclegowych w prywatnych kwaterach. Na szczególną uwagę zasługuje położenie kościoła parafialnego w neoromańskim stylu. Otaczająca go zieleń oraz bliskość rzeki Narew powodują, iż niektórzy twierdzą, że latem jest tu jak w raju.

Jedną z największych atrakcji gminy Sokoły jest kładka Śliwno-Waniewo. Ta drewniana kładka, która łączy niewielkie narwiańskie miejscowości Śliwno i Waniewo, poprowadzona jest w poprzek doliny Narwi nad bagiennymi, niedostępnymi terenami. Ma dokładnie 1050 metrów długości oraz kilka przepraw pływającymi pomostami zawieszonymi nad rozlewiskami na stalowych linach. Spacerując nią, można zaobserwować i usłyszeć wiele z ponad 200 gatunków ptaków występujących w parku. Kładka Śliwno-Waniewo dostępna jest także dla rowerzystów.

Główną atrakcją każdego sezonu jest tradycyjny festyn „Waniewo – Odpust – Natura” z bogatym programem dla turystów. Jego niepowtarzalny nastrój sprawia, że z roku na rok przybywa ich tu coraz więcej, aby spędzić wolny czas na łonie natury.

Cezary Rutkowski
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Monika Pańko

16 lutego 2023

Powrót na początek strony