Odsłonięcie po remoncie przydrożnej kapliczki w gminie Nowinka
Odsłonięcie po remoncie przydrożnej kapliczki w gminie Nowinka / UMWP
To już druga edycja naboru, którego głównym założeniem jest ratowanie małej architektury sakralnej niewpisanej do rejestru zabytków. Jedną z ofert złożyło działające na terenie gminy Nowinka Koło Gospodyń Wiejskich „Ateny”.
– Jestem dumna, że kapliczki przydrożne i krzyże przydrożne są odnawiane. One świadczą o naszej wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej, którą nasi przodkowie przekazywali nam z pokolenia na pokolenie. Istotna jest również ich wartość historyczna czy sentymentalna. Dobrze, że mieszkańcy naszych małych ojczyzn to rozumieją i starają się dbać o dziedzictwo kulturowe – mówiła w czasie uroczystości Wiesława Burnos, członek zarządu.
Z kolei wójt gminy Nowinka Teresa Strękowska podkreśliła, że bez zaangażowania i chęci mieszkańców inicjatywa nie zostałaby zrealizowana.
– Jestem dumna z działalności Koła Gospodyń Wiejskich „Ateny”. Ich pomysł, by odnowić kapliczkę, umożliwił realizację tego zadania. Cieszę się, że społeczność naszej gminy działa tak prężnie i dba o sprawy związane ze sferą ochrony zabytków – mówiła.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. lokalni samorządowcy, duchowni oraz licznie zebrani mieszkańcy.
Województwo Podlaskie przekazało w ramach konkursu łącznie 100 tys. zł. Dotacje otrzymało 16 podmiotów, m.in. stowarzyszenia kulturalne, parafie katolickie i prawosławne, koła gospodyń wiejskich, a także jednostki ochotniczej straży pożarnej.
Prace nad kapliczką
Kapliczka powstała w całości z drzewa, a wyrzeźbiona przez artystę ludowego postać Chrystusa umieszczona została w jego pniu. Budowla potrzebowała gruntowej renowacji, ponieważ na skutek bezpośredniego działania warunków atmosferycznych uległa zniszczeniu w dużym stopniu.
W ramach renowacji wykonano szereg prac, do których należały m.in.: wymiana zniszczonych, zmurszałych i spróchniałych drewnianych części kapliczki, wyżłobienie w pniu wgłębienia na rzeźbę Chrystusa, wyrzeźbienie w pniu identycznych z poprzednimi ozdób, odrestaurowanie dachu kapliczki z wióra, odrestaurowanie figury Chrystusa: szlifowanie, mycie i malowanie, zabezpieczenie całości impregnatem do drewna. Został wykonany również betonowy fundament.
Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: