Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odsłonięcie pomnika Ofiar Obławy Augustowskiej

13 października 2023

Odsłonięcie pomnika Ofiar Obławy Augustowskiej / Krzysztof Bochenko/UMWP

W 1945 roku wojska sowieckiego NKWD i wspomagający je komunistyczny, polski aparat bezpieczeństwa przeprowadziły w naszym regionie brutalną akcję pacyfikacyjną, znaną pod nazwą „Obławy Augustowskiej”. W jej wyniku bez wieści zaginęło 593 żołnierzy i działaczy polskiego podziemia niepodległościowego. Ich grobów nie odnaleziono. W piątek, 13 października, w Dąbrowie Białostockiej odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej pochodzącym z terenu tej gminy. W wydarzeniu uczestniczyła Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos oraz radny wojewódzki Paweł Wnukowski.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Stanisława Biskupa i Męczennika. Proboszcz parafii – ks. Andrzej Horaczy wraz z wiernymi modlili się za dusze polskich patriotów – mieszkańców Ziemi Augustowskiej, których często młode życie, zostało przerwany okrutny sposób.

Tą refleksją podzieliła się również z zebranymi na odsłonięciu pomnika gośćmi oraz licznie przybyłymi mieszkańcami Dąbrowy Białostockiej, Wiesława Burnos.

– Kiedy kończyła się wojna i świat cieszył się pokojem, u nas, na Ziemi Augustowskiej rozpoczęły się aresztowania, przesłuchania, tortury oraz przyszła śmierć w nieznanym miejscu – powiedziała.

Przedstawiła ona również wstrząsający opis bestialstwa Sowietów wobec jednej z ofiar, niespełna 20-letniej, pięknej, młodej kobiety Zyty Tokarzewskiej. Wyraziła również opinię, że nigdy ludzie nie powinni milczeć widząc zło, natomiast powinni zawsze przeciwstawiać się nawet jego zalążkom.

Radny Paweł Wnukowski dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w to, że taki pomnik w Dąbrowie Białostockiej powstał:

- To bardzo ważna sprawa, to bardzo ważna rzecz, żeby na Ziemi Dąbrowskiej taki pomnik powstał. Właśnie w tej obławie najwięksi patrioci tej ziemi zostali zabici, tak aby pamięć o nich nie przetrwała - mówił.

Jednocześnie Wiesława Burnos przekazała podziękowania od marszałka dr Artura Kosickiego i całego zarządu, wszystkim, którzy przyczynili się do powstania w Dąbrowie Białostockiej pomnika Ofiar Obławy Augustowskiej. Inicjatorami tego wydarzenia były władze miasta na czele z Burmistrzem – Arturem Gajlewiczem, we współpracy z Dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr Markiem Jedynakiem.

W uroczystościach wzięli udział także: wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, posłowie Mieczysław Baszko i Jarosław Zieliński.

Jerzy Górko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Bochenko/UMWP

Opublikował: Aneta Kursa

13 października 2023

Powrót na początek strony