Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych. Wśród wyróżnionych podlascy geodeci

29 listopada 2024

Ma on na celu podniesienie wiedzy, wymianę zdobytych doświadczeń i prezentację dobrych praktyk stosowanych przy realizacji prac scaleniowych. Podsumowanie 48. edycji konkursu odbyło się w czwartek, 28.11, w Warszawie podczas seminarium mu poświęconemu. W spotkaniu uczestniczyła wicemarszałek Wiesława Burnos.

Dwa wyróżnienia przypadły w udziale białostockiemu WBG. To jednostka organizacyjna, do której zadań należy wykonywanie prac urządzeniowo-rolnych, zmierzających do stworzenia warunków rozwoju obszarów wiejskich, w szczególności prac scaleniowych.

– Jestem dumna, że Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku po raz kolejny zostało docenione przez ogólnopolską komisję konkursową. Jakość opracowywanych przez tę jednostkę prac scaleniowych jest zawsze na najwyższym poziomie. Serdecznie gratuluję tego sukcesu – powiedziała Wiesława Burnos.

Biuro otrzymało wyróżnienie specjalne za projekt „Milejczyce i inne”. To przedsięwzięcie w wyniku którego ukształtowany został rozłóg gruntów i urządzona sieć dróg dojazdowych do gruntów rolnych w miejscowościach: Choroszczewo, Lubiejki, Pokaniewo, Pokaniewo Kolonia, Wałki (gm. Siemiatycze). Z kolei „Nowiny-Usnarszczyzna” w gm. Narew wyróżnione zostały w kategorii założenia do projektu.

Czwartkowe spotkanie otworzył wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski. Głos zabrali również m.in. Główny Geodeta Kraju Alicja Kulka oraz prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Janusz Walo.

Punktem kulminacyjnym było ogłoszenie wyników XLVIII Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Prac Scaleniowych oraz wręczenie nagród i dyplomów jego laureatom (ich wykaz w załączeniu na dole strony). W dalszej części spotkania zaprezentowano uhonorowane prace, zarówno w kategorii projekty scaleń gruntów, jak i założenia do projektów scaleń gruntów.

W piątek, 28.11, uczestników seminarium czekały wykłady i seminaria. O 100-leciu scaleń gruntów w Europie opowiedział prof. URK Jarosław Janus. Aktualny stan wdrażania interwencji „Scalanie gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym” w ramach PS WPR 2023-2027” zaprezentował Bogdan Pomianek, zastępca Dyrektora Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej MRiRW. Z kolei Jerzy Kozłowski, przewodniczący Sekcji Geodezji Rolnej i Leśnej SGP, przedstawił aktualności literatury niemieckojęzycznej w dziedzinie scaleń gruntów.

Seminarium zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Stowarzyszenie Geodetów Polskich.

 

 

Publikujący: Anna Augustynowicz

29 listopada 2024

Powrót na początek strony