Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Opony letnie, zimowe czy wielosezonowe? WORD zaprasza na webinar

23 listopada 2023

Budynek Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

WORD zaprasza na łebinar / Mateusz Duchnowski

Wokół opon narosło wiele mitów i nieporozumień. Nawet wśród fachowców są różne zdania na temat właściwego ich wyboru czy użytkowania. Wątpliwości próbuje rozwiać najnowszy webinar Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku, dostępny online od czwartku, 23 listopada. Zajęcia poprowadził Paweł Dunaj, egzaminator nadzorujący w białostockim ośrodku.

Przy zakupie opon często kierujemy się ceną, dlatego często decydujemy się na zakup opon używanych. Kluczową sprawą w takim przypadku jest stan bieżnika oraz wygląd czoła opony, jej boków oraz rantu. Nie mogą się na nich znajdować żadne uszkodzenia, pęknięcia, wybrzuszenia czy inne nieregularności.

Po ogumienie sezonowe powinni sięgać kierowcy, którzy częściej wyjeżdżają poza miasto, pokonują więcej kilometrów. Kierowcy, którzy eksploatują swoje auta głównie w miastach i mają niewielkie roczne przebiegi, mogą sobie pozwolić na opony całoroczne. To pośrednia opcja między oponami letnimi a zimowymi.

Oceń swoje potrzeby

Opony letnie, zimowe i wielosezonowe różnią się konstrukcją (wzorem bieżnika) i mieszanką gumy, jaka została użyta do produkcji. Opona zimowa musi zapewnić większą elastyczność podczas jazdy w niskich temperaturach. Opony letnie w takich warunkach stają się zbyt twarde, a jazda bywa niebezpieczna i mało komfortowa. Opony letnie na śniegu i oblodzonej jezdni tracą przyczepność.

Opony zimowe są łatwe do rozróżnienia. Oznaczone są symbolem płatka śniegu na tle trzech szczytów górskich. Bieżnik w oponach zimowych jest bardzo wyrazisty, głębszy, a to dzięki tzw. lamelom, czyli nacięciom poprzecznym bloków bieżnika, zwiększającym przyczepność podczas ruszania i hamowania. Bieżnik opony letniej nie jest aż tak głęboki, a nacięcia są tak ułożone, by odprowadzać spod opony nadmiar wody.

Bieżnik opony całorocznej natomiast ponacinany jest w sposób odpowiedni dla opon letnich i zimowych, ma odprowadzać wodę a jednocześnie nie tracić przyczepności na śniegu. Opony takie mogą mieć widoczną śnieżynkę a także napis na boku All Seasons lub All Weather.

A zatem, które opony wybrać?

Decyzja zależy od kilku czynników. Po pierwsze: klimat. W rejonach o łagodnych zimach opony całoroczne mogą być dobrym wyborem. Po drugie: warunki drogowe. Po trzecie: styl jazdy. Opony letnie to lepsze prowadzenie pojazdu i krótsza droga hamowania na suchej nawierzchni. I wreszcie budżet. Opony całoroczne to mniejszy wydatek, bo nie trzeba ich zmieniać dwa razy w roku. Jednak w skrajnych warunkach pogodowych mogą się szybciej zużywać, co zniweczy oszczędności.

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze. Należy wybrać takie opony, które zapewnią najlepsze warunki jazdy w zmieniających się warunkach drogowych. Doświadczeni fachowcy mogą pomóc w dokonaniu wyboru.

Miarą stopnia zużycia opony jest głębokość bieżnika. Zgodnie z przepisami opona nadaje się do użytku, jeśli jej bieżnik ma minimum 1,6 mm. Eksperci jednak uważają, że letnie opony należy wymienić, gdy bieżnik ma głębokość mniejszą niż 3 mm, zimowe – 4 mm. Każda opona ma też wskaźnik zużycia bieżnika. Nadmierne zużycie bieżnika widać dzięki temu gołym okiem.

Więcej ciekawostek, informacji i praktycznych porad na webinarze, który można obejrzeć na fanpejdżu WORD Białystok na FB.

źródło: WORD
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Krystian Guzewicz

23 listopada 2023

Powrót na początek strony