Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

OSP w Bronowie ma 90 lat

8 maja 2023

90-lecie OSP w Bronowie

Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) działa w Bronowie, w gminie Wizna, od 1933 r. W jubileuszu w niedzielę, 7 maja, wzięli udział m.in. wicemarszałek Marek Olbryś oraz radny sejmiku Piotr Modzelewski.

– Jesteśmy tu dziś po to, by strażakom z Bronowa serdecznie podziękować i pogratulować wszystkiego, co robią dla swoich bliźnich. A najbardziej z tych kilku pokoleń druhów, pełniących służbę, powinni być dumni przyjaciele, sąsiedzi, znajomi, których chronią oraz samorząd, który wspomagają w wielu przedsięwzięciach. Wiem, że strażacy z Bronowa są dobrze wyposażeni, wyszkoleni, należą do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (KSRG), ale cały czas samorząd województwa jest gotów wspierać ich, by modernizowali sprzęt i mogli działać sprawniej i bezpieczniej – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Świętowanie druhowie i ich goście rozpoczęli od udziału w mszy świętej. Potem przed remizą (powstała w latach 80. ubiegłego wieku) odbyła się uroczysta zbiórka.

– Zawsze wasza służba zasługuje na bardzo wysoką ocenę, choć pojawia się coraz więcej obowiązków związanych głównie z tzw. miejscowymi zagrożeniami, zabezpieczaniem łąk i torfowisk nad Narwią.  Jesteśmy niezmiernie wdzięczni rządowi i samorządowi województwa, bo ostatnie lata to okres wielkich zmian na lepsze dla OSP – podkreślał wójt Wizny Mariusz Soliwoda.

Druhowie z Bronowa przypomnieli dzieje swojej jednostki i zaprezentowali jej aktualną wizytówkę. 

– Zmieniają się standardy naszej służby. Na poprzedni jubileusz, 5 lat temu, otrzymaliśmy nowy samochód. Odnawiamy wyposażenie, umundurowanie,  stopniowa jest wymiana pokoleń – poinformował Marcin Zysk, naczelnik OSP w Bronowie. Przypomniał, że w OSP służy 25 druhów, w tym 15 gotowych w każdej chwili do akcji.

– Trzeba mieć to w genach. Jak coś się stanie, to się wszystko rzuca i mknie na pomoc – dodał Jan Malinowski, strażak od 28 lat.

Gratulacje i podziękowania druhowie z Bronowa otrzymali także od m.in. od senatora Marka Adama Komorowskiego, księdza Jarosława Świderka, diecezjalnego duszpasterza strażaków, zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP brygadiera Marcina Bielakowicza oraz komendanta miejskiego PSP w Łomży brygadiera Adama Kalinowskiego, przedstawicieli zaprzyjaźnionych jednostek z Wizny i Starego Bożejewa, ale także z gminy Łomża oraz od innych służb mundurowych.

Na zakończenie oficjalnej uroczystości w niebo wzbiło się kilkaset gołębi dostarczonych przez członków łomżyńskiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

Wójt Mariusz Soliwoda przypomniał też, że tego dnia Bronowo miało jeszcze jedną ważną rocznicę. 7 maja 1900 r. przyszła tu na świat Teodora Oleksa. W historii polskiej piosenki i estrady zapisała się w okresie międzywojennym jako Tola Mankiewiczówna.            

tekst i fot: Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys

Opublikował: Aneta Kursa

8 maja 2023

Powrót na początek strony