Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Otwarcie drogi w Jurcu Włościańskim

26 listopada 2022

Warstewka śniegu przykryła wprawdzie nowy asfalt i było chłodno, ale dla kilkudziesięciu mieszkańców Jurca Włościańskiego, Jurca Szlacheckiego i Jurca-Folwarku (gm. Stawiski) i ich gości nie było to przeszkodą, by cieszyć się z nowej inwestycji. Wśród uczestników uroczystego otwarcia gruntownie odnowionej miejscowej drogi w piątek, 25 listopada byli m. in. wicemarszałek Marek Olbryś i radny województwa Wojciech Sekściński. Podlaski samorząd ze swego autorskiego programu wspierania ważnych inwestycji powiatów i gmin, dofinansował przebudowę drogi Dobrzyjałowo - Jurzec kwotą 800 tys. zł.

– Obecność tak licznej grupy mieszkańców świadczy jak ważna jest ta inwestycja. My, samorządowcy, nie robimy łaski... Robimy to, co powinniśmy, aby korzystać jak najlepiej z rządowych programów, które od kilku lat pozwalają nam na prawdziwą rewolucję na drogach, zapewniającą bezpieczeństwo i rozwój nawet niewielkich miejscowości. Jako osoba odpowiedzialna w zarządzie województwa za infrastrukturę komunikacyjną cieszę się, że mam co robić – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Ta droga łączy gminy Stawiski i Piątnica oraz dwa powiaty - kolneński i łomżyński.

– Mieszkańcom Trzech Jurców zapewnia dobry dojazd do Dobrzyjałowa, gdzie jest m. in. parafia i cmentarz. Udało się na pozyskać ogromne dofinansowanie zewnętrzne i dzięki temu mogliśmy z gminą Piątnica podjąć to przedsięwzięcie. Dziękuję wójtowi Arturowi Wierzbowskiemu i samorządowi Piątnicy za zaufanie i dobrą współpracę. Ogromne podziękowania kieruję także na ręce wicemarszałka Marka Olbrysia dla władz województwa.  Każda nowa droga cieszy, a ta cieszy w szczególności bo była wyczekiwana przez wiele, wiele lat...  Jestem dumna, że daliśmy radę i dotrzymaliśmy słowa z początków kadencji – mówiła Agnieszka Rutkowska, burmistrz Stawisk.

Jak poinformowała, gruntowna modernizacja 5 kilometrów drogi z Dobrzyjałowa do Jurca Włościańskiego, Szlacheckiego i Folwarku pochłonęła 5 milionów 830 tysięcy złotych. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pochodziło ponad 2,7 miliona. Resztę wyłożyło Województwo Podlaskie (800 tys. zł) oraz obie gminy (w tym Piątnica 800 tys. zł a Stawiski ok. 1,6 mln zł). O dobrej współpracy i realizacji potrzeb mieszkańców mówił wójt Piątnicy Artur Wierzbowski. Starosta kolneński Tadeusz Klama poinformował, że niebawem zakończą się prace nad modernizacją fragmentu drogi od Stawisk do Jurca, a w planach i w realizacji są kolejne inwestycje usprawniające układ komunikacyjny. Gratulacje mieszkańcom przekazali też poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Marek Adam Komorowski.     

Podziękowań nie szczędzili mieszkańcy Jurców. - Nie ma z nią żartów, obiecała nam drogę, choć potem mówiła, że "poprzeczka jest bardzo wysoko" - mówili o burmistrz Agnieszce Rutkowskiej, a wdzięczność wszystkim zaangażowanym wyrazili kwiatami (wicemarszałek Marek Olbryś swój bukiet oddał pani burmistrz).

W uroczystym otwarciu drogi udział wzięli też m. in. starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, samorządowcy powiatów kolneńskiego i łomżyńskiego oraz gmin Stawiski i Piątnica. 

tekst i fot.: Maciej Gryguc   

Publikujący: Małgorzata Sawicka

26 listopada 2022

Powrót na początek strony