Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Otwarcie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Czuprynowie

8 września 2023

Oficjele stoją przed placówką w Czuprynowie

Otwarcie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Czuprynowie / Krzysztof Duszyński

Placówka o nazwie „Promyk” już lada dzień przyjmie pierwsze dzieci. Ośrodek w Czuprynowie (gm. Kuźnica) jest kolejnym tego typu miejscem, które powstało w powiecie sokólskim w ramach projektu zakładającego utworzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. W inauguracyjnym spotkaniu w piątek, 8 września uczestniczyła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa oraz radny Paweł Wnukowski.

Kolejny rodzinny ośrodek pomocy powstał dzięki środkom unijnym przekazanym przez zarząd województwa. O prorodzinnych inicjatywach Województwa Podlaskiego skierowanych do mieszkańców powiatu sokólskiego mówiła Wiesława Burnos.

– Rodzinne placówki wychowawcze są szczególnie ważne, gdyż dotyczą dzieci, które od urodzenia nie zaznały czym jest prawdziwa rodzina lub na skutek różnych zdarzeń straciły tę rodzinę. Placówka, którą dzisiaj otwieramy, gwarantuje nam, że gdy dzieci z naszych terenów znajdą się w trudnej sytuacji, będą mogły zostać w rodzinnych stronach i nie będą musiały jeździć po Polsce, by znaleźć jakikolwiek kąt – powiedziała. – Życzę wszystkim pracownikom, aby każde wasze słowo, działanie były dla tych dzieci nadzieją i szansą na lepsze życie, w myśl zasady kto ratuje jedno życie ten, ratuje cały świat – dodała Wiesława Burnos.

Obecny radny Paweł Wnukowski podziękował wszystkim zaangażowanym za pracę i starania związane z powstaniem tego miejsca.

- Cieszę się, że jako samorząd województwa mogliśmy dołożyć cegiełkę do powstania tego miejsca. Placówki tego typu są niezwykle potrzebne i mam nadzieję, że dzieci, które tutaj będą, poczują wsparcie wychowawców – podkreślił.

Dom od serca dla serca

Oddany do użytku budynek o powierzchni ponad 250 m2 jest placówką opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego. Do dyspozycji około dziesięciorga dzieci w różnym wieku przeznaczonych będzie siedem pokoi, kuchnia z aneksem, łazienki i duży teren dookoła budynku. Jak mówiła dyrektor otwieranego ośrodka, Elżbieta Rapiej, sam świeżo wyremontowany budynek nie wystarczy. Liczy się oddana kadra, która zapewni niezbędną pomoc.

– Chcemy zapewnić maluchom niezbędne potrzeby wychowawcze, aby miały to, czego nie mają zapewnionego w domu przez deficyty i braki rodziców– powiedziała. – Naszym założeniem jest też taka pomoc, aby dzieci mogły wrócić do rodziców – dodała.

Tworzenie domów rodzinnych jest podyktowane ustawą o wspieraniu rodziny w ramach systemu sprawowania pieczy zastępczej. Dzieci kierowane będą do Czuprynowa przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce.

Alicja Rysiejko, dyrektor Centrum, zaznaczyła, że tego typu miejsce zapewnia rodzinną i kameralną atmosferę, w której dzięki dobrze przeszkolonej kadrze będzie możliwa pomoc rodzinom i dzieciom w potrzebie.

– Mamy dobrze wybraną kadrę. Znajdują się w niej osoby z wykształceniem pedagogicznym oraz w zakresie resocjalizacji. Będzie też psycholog i wychowawcy. Są to osoby, które mają doświadczenie z dziećmi i z nimi pracowały – mówiła. – Dzieci muszą się tu czuć bezpieczne, mieć tu swoje szczęśliwe dzieciństwo. Mam nadzieję, że będą tu tylko przejściowo – dodała.

Lokalna pomoc

Jak mówił starosta Sokólski, Piotr Rećko utworzenie placówek tego typu sprzyja temu, aby dzieci były blisko domu i nie musiały być oddalone od rodziny. Priorytetem jest utworzenie małej sieci domów dziecka, a nie molochów instytucjonalnych. Dzięki temu każdy może się poczuć w nich jak w domu.

– Ta placówka powstała dlatego, że mamy gigantyczną potrzebę i chęć pracy z rodzinami. Jeżeli jest taka tragedia, że dzieci są odbierane rodzinom, to one nie mogą wyjechać poza powiat sokólski. One muszą być blisko rodziny, aby była praca terapeutyczna, praca z psychologiem, z terapią uzależnień, ale też dlatego, aby ciągle był ten kontakt z rodziną – powiedział Piotr Rećko.

Jak zaznaczył, placówka w Czuprynowie jest drugą tego typu w powiecie. Już niedługo zostanie oddana do użytku placówka w Chorużowcach. Kolejna powstanie w Kuźnicy, a pod koniec roku – w Dąbrowie Białostockiej.

Powstanie ośrodka w Czuprynowie było możliwe dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

W piątkowym wydarzeniu wziął udział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, senator Mariusz Gromko, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa i okoliczni mieszkańcy.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Dawid Korpacz

8 września 2023

Powrót na początek strony