Pamiętamy! Hołd bohaterom II wojny światowej
rocznica wybuchu II wojny światowej / Kamil Timoszuk
1 września 1939 r. tuż przed godziną 4.45 rano, niemieckie wojska zaatakowały polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na gdańskim półwyspie Westerplatte. Tego dnia hitlerowcy atakowali Gdynię, Puck i Hel. Intensywne bombardowania dotknęły rejon południowej Wielkopolski i Górnego Śląska, Tczew, Częstochowę, Kraków oraz leżące w głębi kraju Grodno. 84. lata temu rozpoczęła się największa i najtragiczniejsza wojna w historii. Pochłonęła kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich na całym świecie, w tym prawie sześć milionów obywateli polskich.
Tegoroczne obchody wybuchu największej i najtragiczniejszej wojny w historii odbywają się w cieniu wydarzeń za naszą wschodnią granicą: w Ukrainie i Białorusi. I tę analogię zauważali uczestnicy uroczystości. Wiesława Burnos zaznaczyła, że pamięć o II wojny światowej musi być podtrzymywana, m.in. po to, aby nie dopuścić do powtórzenia takiej tragedii. Zwróciła też uwagę, jak ważna jest polityczna i społeczna solidarność z ofiarami agresji rosyjskiego reżimu.
– Wojna jeszcze nie była tak blisko u naszych granic, jak jest teraz. I nam nie wolno milczeć. Trzeba nazywać rzeczy po imieniu, bo milczenie to jest przyzwoleniem na rozwój zła – mówiła i dodała: – Trzeba przyznać rację naszemu nieżyjącemu prezydentowi śp. Lechowi Kaczyńskiemu, który wiele lat temu, po napaści Rosji na Gruzję wskazywał zagrożenie: putinowską Rosję.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że pamięć historyczna jest ważna, a upamiętnianie wydarzeń z historii narodu, dbanie o prawdę historyczną ma ogromny sens.
– Odchodzi pokolenie, które wojnę poznawało w ramach swego życia, a to rodzi pokusę, żeby te wydarzenia w przedstawianych przez siebie wersjach przemodelować, trochę podmienić role – powiedział wojewoda.
W ramach obchodów w Białymstoku odbywają się także nabożeństwa rocznicowe. O godz. 8.00 w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy gen. W. Sikorskiego zostało odprawione nabożeństwo za obrońców miasta z września 1939 r. i za wszystkich poległych podczas II wojny światowej. O godz. 18.00 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy ks. abp. R. Jałbrzykowskiego odbędzie się msza, również w intencji obrońców miasta i poległych. Przed południem, 1 września kwiaty przed tablicą upamiętniającą żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej 1939 roku na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku w imieniu samorządu województwa złożył członek zarządu Marek Malinowski.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk