Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Płk Mieczysław Gurgielewicz, nowy dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyjął przysięgę ochotników

3 grudnia 2022

mężczyzna w mundurze ściska dłoń mężczyźnie w garniturze

Przysięga 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej / UMWP

Dwa wydarzenia świętowano w sobotę, 3 grudnia, w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (1. PBOT) im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” w Białymstoku. Pierwszym z nich było przekazanie obowiązków dowódcy płk. Mieczysławowi Gurgielewiczowi. Drugim – ostatnia w tym roku przysięga wojskowa podlaskich terytorialsów. Marszałka Artura Kosickiego reprezentował na uroczystości Tomasz Szeweluk, sekretarz województwa.

Nowy szef podlaskiej formacji w latach 2016-2020 pełnił już służbę wojskową w 1. PBOT na stanowiskach szefa sztabu i zastępcy dowódcy. Z kolei w latach 2020-2022 dowodził 5. Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej. Oficer jest też weteranem misji poza granicami państwa. Pełnił je w 2007 r. w polskim kontyngencie wojskowym w Syrii i w latach 2011-2012 w kontyngencie w Afganistanie.

– Witam ponownie w naszym pięknym, cudownym, wspaniałym województwie podlaskim, w którym mieszkają wyjątkowi mieszkańcy. Mogę zapewnić, że samorząd województwa będzie wspomagać pana działania i rozwój formacji – powiedział Tomasz Szeweluk i na ręce nowego dowódcy przekazał pamiątkowy grawerton od zarządu województwa. Zostały na nim zamieszczone gratulacje z okazji objęcia dowództwa i życzenia „wielu sukcesów w dowodzeniu jednostką, tak, aby służba Ojczyźnie na tym zaszczytnym stanowisku była dla Pana źródłem wszelkiej satysfakcji zawodowej i osobistej”.

Jeden z najbardziej zaufanych dowódców

Płk Mieczysław Gurgielewicz został wyznaczony na stanowisko dowódcy 1. PBOT przez wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Z kolei jego poprzednik płk Sławomir Kocanowski objął dowództwo 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

– Płk Gurgielewicz należy do grona moich najbardziej zaufanych dowódców. W swojej służbie zaimponował mi zdolnościami organizacyjnym, sprawnością w pokonywaniu wyzwań, siłą spokoju w obliczu presji oraz troską o swoich podwładnych – tak przedstawiał żołnierzom ich nowego szefa dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła.

Pogratulował pułkownikowi objęcia nowego stanowisko i stwierdził, że nowy dowódca może być wzorem dla żołnierzy. – Jestem przekonany, że brygada pod pana dowództwem, będzie kontynuować rozwój oraz efektywnie wspierać obronę polskich społeczności tutaj, na granicy z Białorusią.

Dodał, że dowódca może być wzorem dla nowych żołnierzy.

Moją nagrodą wasze uznanie

Z kolei płk Gurgielewicz wyraził radość, że po ponad dwóch latach wraca do zespołu, z którym wspólnie w 2016 r. budował w Podlaskiem wojska obrony terytorialnej.

– To dla mnie zaszczy i honor – stwierdził. – Będę z determinacją dążył do wypełnienia misji w województwie podlaskim. Będę starał się kontynuować i twórczo pomnażać dorobek mojego poprzednika.

Pułkownik przypomniał, że formacja wspierała polskie społeczeństwo w czasie pandemii, broniła też naszych granic podczas kryzysu migracyjnego z Białorusią.

– Podlaska brygada zdała te sprawdziany wzorowo. Dlatego cieszę się, że będę dowodził zgranym i sprawdzonym zespołem, który od ponad pięciu lat działa na rzecz bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Wymagam dużo, ale zawsze najwięcej od siebie samego – zapowiedział. – Moją największą nagrodą będzie wasze uznanie i pełne wsparcie w realizacji naszych działań.

Dodał, że cele i misja 1. PBOT pozostają niezmienne, tak jak przyświecające formacji wartości: honor, braterstwo, odpowiedzialność, odwaga i patriotyzm. –  Dalej z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem będziemy wspierać mieszkańców województwa podlaskiego – zapewnił płk Gurgielewicz.

Gratulacje od marszałka dla nowych żołnierzy

Po przejęciu dowództwa nowy szef odebrał przysięgę od 40 ochotników.

List do dowódcy, żołnierzy i ich rodzin skierował marszałek Artur Kosicki.

– Obecnie wielkim wzywaniem dla całych polskich sił zbrojnych jest trwająca już od ośmiu miesięcy rosyjska agresja na Ukrainie. Z ogromnym uznaniem odbieram więc życiowy wybór tych wszystkich młodych ludzi, którzy w okresie tak poważnego zaostrzenia sytuacji międzynarodowej, postanowili wstąpić w szeregi Brygady i dzisiaj dostępują zaszczytu złożenia przysięgi wojskowej – napisał marszałek.

Dodał, że wśród ochotników są osoby różnych zawodów, pasji i zainteresowań, ale łączy je jedno – chcą ofiarnie służyć ojczyźnie i społeczeństwu.

– Gratuluję Wam, tej pięknej, patriotycznej postawy. Wszystkim nowym żołnierzom Brygady życzę przede wszystkim spokojnej i bezpiecznej służby oraz powodzenia w wypełnianiu zaszczytnej misji Wojsk Obrony Terytorialnej, wyrażającej się hasłem: „Zawsze gotowi. Zawsze blisko” – podkreślił w liście Artur Kosicki.

Średnia wieku nowo powołanych wynosi 30 lat, a kobiety w tej grupie stanowią 25 proc. Większość żołnierzy na co dzień będzie łączyć pracę ze służbą wojskową. Wśród nich są m.in. stypendysta programu dla twórców analogów łazików marsjańskich, sędzia zawodów jeździeckich, fizjoterapeuta, rekordzistka Polski w pływaniu, kierownik działu w firmie logistycznej oraz uczniowie klas mundurowych.

Była to ósma i zarazem ostatnia w tym roku przysięga wojskowa terytorialsów.

***

1. Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została uformowana w 2016 r. jako jedna z pierwszych takich formacji. Liczy ponad 2 tys. żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty oraz trzech samodzielnych kompanii.

Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

3 grudnia 2022

Powrót na początek strony