Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Podlaskie nie tylko jest piękne, ale jest też bezpieczne”

3 lipca 2024

„Podlaskie nie tylko jest piękne, ale jest też bezpieczne” / Paweł Krukowski

Zapewniał o tym podczas środowego (3.07) spotkania w Białowieży Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki. Poinformował też o uruchomieniu specjalnego programu rządowego promującego nasz region. W konferencji dotyczącej wsparcia branży turystycznej na terenach przygranicznych uczestniczyli także m.in. marszałek Łukasz Prokorym oraz członek zarządu Bogdan Dyjuk.

– Podlaskie to jedna z najpiękniejszych części Europy – naturalna przyroda, kulturowa różnorodność, tradycyjna kuchnia to jest coś, z czego cała Polska jest dumna – podkreślał Sławomir Nitras.

Synergia rządu z samorządami

Minister Sportu i Turystyki poinformował o uruchomieniu specjalnego programu rządowego dot. promocji turystycznej naszego regionu, by wesprzeć w tym zakresie działania lokalnych samorządów i przekonać wszystkich, że „Podlaskie nie tylko jest piękne, ale jest też bezpieczne”.

– Ustanowiliśmy fundusz, który do końca roku będzie wspierał działania promocyjne władz lokalnych i organizacji turystycznych, które będą przekonywać turystów do tego, żeby Podlaskie odwiedzić. Akcję będziemy prowadzili wszelkimi dostępnymi metodami z wszystkimi chętnymi partnerami – wyjaśniał.

Jak powiedział, współpraca będzie dotyczyła każdego rodzaju mediów. Do regionu przyjadą telewizje śniadaniowe, będzie stąd prezentowana prognoza pogody, wspólne gotowanie na świeżym powietrzu, etc.

– Podlaska społeczność zasługuje na to, byśmy – jako całe społeczeństwo – w tych trudnych dla nich chwilach ich wsparli – akcentował minister Nitras.

1,1 mln zł na promocję turystyczną

Program rusza od środy, 3 lipca. Jego budżet to 1,1 mln zł. Jak ważna to pomoc nie miał wątpliwości marszałek Łukasz Prokorym.

– Jestem przekonany, że dzięki tym działaniom sezon będzie dla naszych mieszkańców udany – mówił. – Podlaskie to bezpieczne miejsce i atrakcyjne, świetne, by spędzić tu wakacje, jesienny „city break” czy odbyć niezapomnianą podróż kulinarną – przekonywał marszałek.

O doskonałej współpracy lokalnych samorządów z rządem zapewniał Bogdan Dyjuk, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar turystyki.

– Ta pomoc jest niezbędna i cieszę się, że wspólnie działamy, by wesprzeć naszych przedsiębiorców z branży turystycznej – zaznaczył.

W podobnym tonie wypowiedział się wojewoda Jacek Brzozowski, podkreślając, że „najważniejsze jest konsekwentne i sprawcze działanie systemowe”. Z kolei poseł Krzysztof Truskolaski zaprosił do odwiedzenia całego regionu, przekonując „że to miejsce idealne do wypoczynku”.

– Rezerwujcie agroturystyki, pensjonaty, hotele, aby przyjechać tutaj, podziwiać przyrodę, dobrze zjeść, ale też pooddychać tym wyjątkowym powietrzem – powiedział.

Strefa buforowa

Przypomnijmy, że rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy z Białorusią będzie obowiązywało do połowy września.

Zgodnie z nim strefa zakazu obejmuje przeszło 60 km granicy na odcinku położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze. W większości ograniczona jest do 250 m od linii granicy państwowej.

W środowym spotkaniu udział wzięli także Piotr Borys, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Olimpia Pabian, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego, Marta Grzelak, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Region Puszczy Białowieskiej” oraz Rafał Szmydke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

3 lipca 2024

Powrót na początek strony