Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad pół miliona złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich

1 czerwca 2023

Warsztaty kulinarne i rękodzielnicze, pikniki rodzinne czy pokazy przygotowywania dań tradycyjnych – to tylko niektóre z projektów, które otrzymały dofinansowanie z budżetu województwa. Umowy na te działania z przedstawicielami Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) oraz organizacji pozarządowych podpisał w środę, 31 maja, wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz. Wydarzenie miało miejsce na terenie Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Celem dofinansowanych działań jest propagowanie tradycyjnych metod wytwarzania produktów, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ukazanie wielokulturowości kulinarnej regionu.

I jak wyjaśniał Sebastian Łukaszewicz, to bardzo ważne zadania. Dlatego samorząd województwa  postanowił zwiększyć pulę na ten cel do 511 tys. zł. W porównaniu do ubiegłorocznego budżetu to o ponad 124 tys. zł więcej.

– Robimy to dlatego, że widzimy tętniące życie i pomysły w waszych lokalnych społecznościach. Tych projektów jest coraz więcej. Wasze działania są coraz bardziej kreatywne. Macie cudowne pomysły i dziękuję wam za to, że jesteście dumną i chlubą naszego regionu – powiedział wicemarszałek.  - Wraz z samorządem widzimy, że te środki na zadania są niezbędne, aby wprowadzać nowego ducha na wieś. Koła Gospodyń Wiejskich skupiają się nie tylko na gotowaniu, to szereg wielu innych aktywności, np. różnego rodzaju warsztaty – dodał wicemarszałek.

Dotacje otrzymały 63 organizacje. Wsparte inicjatywy z pewnością przyczynią się do krzewienia walorów podlaskiej wsi oraz produktów regionalnych, jak również budowania więzi społecznych wśród mieszkańców. Przykładowo Koło Gospodyń Wiejskich „Róża” w Rudce ma w planach zorganizowanie wydarzenia pn. „Wsi spokojna, wsi wesoła – posmakuj kuchni z Rudki z początków lat dwudziestych ubiegłego stulecia”. Na ten cel otrzyma ponad 9,5 tys. zł.

– W dużym stopniu w organizacji tego typu wydarzeń chodzi o integrację środowiska. Na wsiach ludzie są często pozostawieni sami sobie i organizowanie takich działań przyczynia się do powstania wspólnoty społeczności wiejskich. Dziękujemy bardzo za te pieniądze, dzięki którym możemy organizować nasze założenia – powiedziała jedna z członkiń KGW „Róża” w Rudce.

Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich w Bohdanie za blisko 8 tys. zł zorganizuje imprezę pn. „Jadą goście jadą”. To zadanie ma na celu zwiększenie zainteresowania powrotem do „korzeni” społeczności lokalnych.

– Dziękuję, że wspieracie możliwość realizacji naszych pomysłów. Nasze KGW postawiło na kultywowanie tradycji. Chcemy pokazać młodemu pokoleniu czasy, które już minęły. Odtworzymy tradycyjne „niedzielne gościowanie”, czyli zanikający zwyczaj przyjmowania gości przy dobrym jedzeniu i wesołej muzyce – zapowiedziała pani Alicja z KGW w Bohdanie z gminy Dobrzyniewo.

W załączeniu lista projektów, które otrzymały dofinansowanie.

Paulina Dulewicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

1 czerwca 2023

Powrót na początek strony