Laureaci II edycji konkursu „Pomosty Przyszłości”
Laureaci II edycji konkursu „Pomosty Przyszłości” / OiFP
Konkurs był skierowany do podlaskich przedsiębiorców i naukowców. Zgłaszać się mogły firmy, instytucje naukowe lub indywidualne osoby, opisując, w jaki sposób współpracują z nauką czy biznesem. Celem „Pomostów Przyszłości” jest bowiem podniesienie świadomości środowisk naukowych i biznesowych odnośnie korzyści płynących z obopólnej współpracy oraz pokazanie jej najlepszych praktyk.
O tym, że to wyjątkowe wydarzenie rzuca światło na potencjał współpracy i tworzenia pomostów ku lepszej przyszłości mówił Mariusz Dąbrowski.
– „Pomosty Przyszłości” to tworzenie między innymi rozwiązań technologicznych i tworzenie połączeń pomiędzy światem biznesu a nauki. Technologie te nie powinny mieć granic, a wraz z Urzędem Marszałkowskim chcemy wspierać inicjatywy powstające w naszym województwie – powiedział.
Sukcesy, pasje, inspiracje, czyli zwycięzcy „Pomostów Przyszłości”
Jury konkursowe wyłoniło najlepsze podmioty gospodarcze, instytucje naukowe oraz osoby współpracujące z biznesem lub nauką. Nagrody przyznano w czterech kategoriach.
Zwycięzcą pierwszej kategorii „Pomost do biznesu dla instytucji naukowej” została Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W tej kategorii chodziło o wyłonienie najlepszych instytutów badawczych, uczelni, wydziałów lub innych jednostek uczelni, które działają naukowo na rzecz przemysłu i skutecznie wdrażają projekty badawczo-rozwojowe o charakterze wdrożeniowym. Nagrodę odebrała prof. dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska, prodziekan ds. Ewaluacji i Nauki Kolegium Nauk Medycznych Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim UMB.
Druga kategoria „Pomost do biznesu dla osoby” była skierowana do osób odpowiedzialnych w swojej firmie za współpracę ze środowiskiem naukowym, dzięki którym realizowane są projekty badawczo-rozwojowe o charakterze wdrożeniowym. Kapituła konkursowa nagrodziła dr hab. inż. Marka Jałbrzykowskiego, prof. PB.
Laureatem w kategorii „Pomost do nauki dla podmiotu gospodarczego”, która była skierowana do firm współpracujących ze środowiskiem naukowym, realizujących wspólne projekty badawcze i rozwojowe o charakterze wdrożeniowym, zwyciężyło przedsiębiorstwo TOOLCO Kazimierz Mitroszewski, a nagrodę odebrał Tomasz Rybaczek, dyrektor zakładu.
Natomiast nagrodę „Pomost do nauki dla osoby” przyznano Leszkowi Szulcowi, dyrektorowi ds. Technicznych i Produkcji w SaMASZ Sp. z o.o. Tutaj chodziło o wyróżnienie pracowników naukowych instytucji (instytutów badawczych, uczelni, wydziałów lub innych jednostek uczelni, centrów badawczo-rozwojowych i innych), którzy działają na rzecz przemysłu i skutecznie realizują projekty badawczo-rozwojowe o charakterze wdrożeniowym.
Rywalizacja w konkursie była na tyle wyrównana, że kapituła oprócz nagród głównych postanowiła przyznać trzy wyróżnienia. Wśród wyróżnionych znalazły się: EKTO Sp. z o.o. (Pomost do nauki dla podmiotu gospodarczego), Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej (Pomost do biznesu dla instytucji naukowej), a także dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Budownictwa Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej (Pomost do biznesu dla osoby).
Rewolucyjny projekt dla przyszłości
Marszałek z uwagi na ważność tematyki środowiskowej i potrzebę wspierania relacji nauka – praktyka przyznał swoją nagrodę specjalną OPUS VIRIDIS – „dzieło zielone” Biebrzańskiemu Parku Narodowemu (BbPN) pt. „Renaturyzacja sieci hydrograficznej w Basenie Środkowym doliny Biebrzy. Etap II".
W imieniu marszałka na ręce Artura Wiatra, dyrektora BbPN oraz Adama Bernatowicza, kierownika projektu (BbPN) nagrodę przekazała Anna Krysztopik, dyrektor departamentu Ochrony Środowiska.
Nagrodzony projekt stanowi kolejny etap realizacji koncepcji kompleksowej renaturyzacji sieci hydrograficznej w Basenie Środkowym doliny Biebrzy. Jego głównym celem jest poprawa warunków dla ochrony siedlisk na tym terenie poprzez kontrolowane gospodarowanie wodą i zasilanie nią tego obszaru. Wartość tego projektu wynosi ponad 8 mln euro.
Dialog pomiędzy nauką a biznesem
Naukowe odkrycia stają się kamieniem węgielnym dla przedsiębiorczości, podczas gdy przedsiębiorstwa dostarczają zasoby finansowe i praktyczne aplikacje dla badań naukowych. Ten dynamiczny dialog sprzyja transferowi wiedzy, przyspieszając rozwój nowych technologii i produktów. O potrzebie partnerstwa i dialogu pomiędzy biznesem i nauką mówił prezes Fundacji Technotalenty, Adam Walicki.
– Jednym z głównych celów, który przyświeca naszej fundacji już od prawie dziesięciu lat, jest kapitał zaufania. Wierzymy sobie, że będziemy robić rzeczy pożyteczne i będziemy się starać. Drugą kwestią jest to, żebyśmy byli zjednoczeni wspólną troską. Trzecim elementem jest odpowiedzialność oraz też to, żebyśmy nie przestawali ze sobą współpracować – zaznaczył.
Natomiast wiceprezes fundacji Tomasz Stypułkowski zwrócił uwagę, że współpraca pomiędzy nauką a biznesem, nie tylko przyspiesza postęp, ale także buduje mosty między światem akademickim a rynkiem, sprzyjając zrównoważonemu rozwojowi społecznemu i gospodarczemu.
Rewolucje w sferze technologicznej i kulturowej
Z kolei o dynamicznym współdziałaniu pomiędzy postępem technologicznym a ewolucją kulturową, która kształtuje naszą rzeczywistość, mówił gość specjalny wtorkowego wydarzenia, którym był Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), zrzeszającej największe polskie firmy. Wygłosił wykład pt. „Rewolucja technologiczna, czy kulturowa? Główni gracze: polityka, biznes, nauka".
– Szukajmy rozwiązań, szans, unikajmy zagrożeń, dążmy też do profesjonalnego dialogu – podsumował Marek Kłoczko.
Kolejnym punktem wydarzenia był panel ekspertów pt. „Bezpieczeństwo energetyczne jako rezultat współpracy nauki i biznesu”, który poprowadził Tomasz Stypułkowski, wiceprezes Fundacji Technotalenty, prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.
Uczestnikami panelu byli: Magdalena Godlewska, prezes Zarządu Biazet S.A., Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, Maciej Malski-Brodzicki, ekspert ds. wsparcia innowacji, Bank Gospodarstwa Krajowego, dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB oraz Mariusz Dąbrowski.
Paulina Dulewicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski