Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju w Mońkach

12 grudnia 2023

Mońki Betlejemskie Światełko

Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju w Mońkach / Paweł Krukowski

Symbol miłości, braterstwa i nadziei trafił tam we wtorek, 12 grudnia. Powiat moniecki jest pierwszym, do którego Betlejemskie Światełko Pokoju przekazała Wiesława Burnos, członek zarządu. Tegoroczna 33. edycja wydarzenia zorganizowana jest pod hasłem „Czyńmy pokój”. Akcja odbywa się przy wsparciu samorządu województwa.

Wieczny ogień płonie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. To od niego, co roku, odpala się jedną świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w sztafecie przez kraje i kontynenty, obiega świat. Symbolizuje światło Chrystusa, które ma rozświetlać mrok i przynosić pokój. To tradycja, która przypomina o istocie świąt Bożego Narodzenia – dzieleniu się radością, miłością i pokojem.

– Przede wszystkim chciałabym podziękować wszystkim, którzy włączają się w te piękną inicjatywę. To wyraz szerzenia pokoju i miłości na świecie. Wartości, które są ponadczasowe, a o których w codziennym życiu łatwo zapomnieć. Dlatego przekazując to światełko pamiętajmy o jego znaczeniu i wzajemnym zrozumieniu – mówiła Wiesława Burnos.

Druhowie z całej Polski od skautów słowackich odebrali lampiony 10 grudnia w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Teraz harcerki i harcerze ZHP niosą lampiony ze światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów. Komendant Chorągwi Białostockiej ZHP hm. Krzysztof Jakubowski i harcerze w poniedziałek, 11 grudnia przekazali światełko marszałkowi Arturowi Kosickiemu. W Mońkach, w imieniu Wiesławy Burnos, harcerze i harcerki z 1. Szczepu Drużyn Monieckich im. kpt. Władysława Raginisa przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju Zbigniewowi Karwowskiemu, burmistrzowi Moniek.

– Ta tradycja trwa już wiele lat i jest bardzo istotna. To szczególne wydarzenie, także dla mnie personalnie, ponieważ całe życie byłem, jestem i będę harcerzem. Przynosząc Światełko Betlejemskie, wniesiony został duch Bożego Narodzenia do naszej społeczności lokalnej – mówił Zbigniew Karwowski, burmistrz Moniek.

Uroczyste przekazanie ognia mieszańcom Białegostoku odbędzie się w sobotę, 23 grudnia, o godz. 16.

***

W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju nigdy nie zdarzyło się, by nie wyruszyło ono z Betlejem. Po raz pierwszy przekazano je w 1986 r. w Linz, w Austrii. W Polsce przyjmowane jest od słowackich skautów od 1991 r. Harcerze podają je dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Monika Pańko

12 grudnia 2023

Powrót na początek strony