Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ranking Gmin Województwa Podlaskiego

7 grudnia 2023

Ranking Gmin Województwa Podlaskiego / Mateusz Duchnowski/UMWP

Wysokie Mazowieckie trzeci raz z rzędu otrzymało tytuł Lidera Województwa w Rankingu Gmin Województwa Podlaskiego, zestawieniu, w którym oceniany jest potencjał i aktywność gmin w sferze gospodarczej i społecznej. Podczas czwartkowej (07.12) gali marszałka Artura Kosickiego reprezentowała Mirosława Jaroszewicz-Łojewska, Sekretarz Województwa Podlaskiego.

O misji samorządów gminnych dla rozwoju całego województwa marszałek Kosicki pisał w liście skierowanym do uczestników czwartkowego spotkania.

– Jesteśmy tu po to, aby budować solidne fundamenty samorządu terytorialnego na każdym jego szczeblu, czego najwyższą miarą jest zadowolenie mieszkańców poszczególnych ­– gmin, miast, powiatów i województwa – pisał włodarz województwa.

Wskazał też, że podstawą do tego rozwoju może być rywalizacja, chociażby realizowana w trakcie projektów takich jak stworzony przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Ranking Gmin Województwa Podlaskiego. Podkreślił też, że wyłonieni podczas niego liderzy są doskonałym wzorem do naśladowania przez pozostałe jednostki samorządowe.

– Ranking oparty jest na rzetelnych podstawach, powstał m.in. przy współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym z Białegostoku, który przygotował tę szczegółową analizę – mówił wojewoda Bohdan Paszkowski.

Jego laureatami zostawały gminy, które sprawnie realizują zadania własne, dobrze wykorzystują swój potencjał rozwojowy, a także uzyskały najwyższy syntetyczny wskaźnik rankingowy, oparty na aż 16 czynnikach odnoszących się do różnych aspektów życia wspólnot lokalnych regionu. Zaliczały się do nich m.in. średnioroczne dochody budżetów gmin, mieszkania oddane do użytkowania na każdy tysiąc mieszkańców, wydatki na oświatę, czy przyrost naturalny.

Główną kategorią, w której rywalizowały gminy był Lider Województwa, ale oprócz niej były jeszcze cztery kolejne. Liderem Gminy Wiejskiej została gmina Mielnik. Z kolei tytuł Lidera Gminy Miejsko-Wiejskiej otrzymała gmina Choroszcz. Tytuł Lidera Gminy Miejskiej przypadł gminie Wysokie Mazowieckie.

Ostatnią kategorią był Lider Powiatu. Wyłoniono w niej po jednym laureacie z każdego spośród 14 powiatów (z rankingu zostały wyłączone miasta na prawie powiatu, czyli Białystok, Łomża i Suwałki). Były to gminy: Augustów, Choroszcz, Brańsk, Grajewo, Narewka, Kolno, Łomża, Krypno, Sejny, Mielnik, Kuźnica, Suwałki, Wysokie Mazowieckie, Zambrów.

Podczas czwartkowej gali jej uczestnicy mogli też wysłuchać wykładu wygłoszonego przez Dorotę Wyszkowską, zastępcę dyrektora Głównego Urzędu Statystycznego w Białymstoku. Jego tematem były zmiany demograficzne w województwie podlaskim i ich wpływ na pracę samorządów.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego.

Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski/UMWP

Publikujący: Dawid Korpacz

7 grudnia 2023

Powrót na początek strony