Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Regionalne Obchody Dnia Sybiraka w Augustowie

18 września 2023

Regionalne Obchody Dnia Sybiraka w Augustowie

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz w inne tereny Związku Sowieckiego. W niedzielę (17.09) obchody tego wydarzenia miały miejsce również w Augustowie, gdzie samorząd województwa reprezentowała Wiesława Burnos, członek zarządu. W wydarzeniu uczestniczył także radny Paweł Wnukowski oraz Michał Wiśniewski, wiceminister Obrony Narodowej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Mniejszej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie wierni uczestniczyli w złożeniu wieńców i kwiatów przed Pomnikiem Pamięci Zesłańców Sybiru.

–  Jest to wielkie wydarzenie zarówno dla mieszkańców Augustowa, jak i okolic. Pamięć o zesłańcach musi trwać i być przekazywana kolejnym pokoleniom. Widać to po działalności Związku Sybiraków w Augustowie, w działania którego licznie angażują się potomkowie zesłańców – mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu.

Następnie w trakcie obchodów odśpiewano hymn państwowy, a także wręczono odznaczenia zasłużonym osobom kultywującym pamięć o syberyjskich zesłaniach. Wydarzenie uświetniły również występy artystyczne.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Mieczysław Baszko, poseł na Sejm RP, Bogusława Szczerbińska, zastępca wojewody podlaskiego, Danuta Gregorowicz, prezes Związku Sybiraków w Augustowie, Barbara Czartoszewska, wiceprezes Związku Sybiraków w Augustowie, przedstawiciele służb mundurowych, lokalni samorządowcy, działacze społeczni oraz patriotyczni, duchowni oraz licznie zebrani mieszkańcy.

Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: UMWP

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

18 września 2023

Powrót na początek strony