Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Umowa na modernizację drogi wojewódzkiej 677 podpisana

10 maja 2023

Dwóch mężczyzn podpisuje dokumenty. W tle stoją trzy osoby

Podpisanie umowy na przebudowę szlaku na odcinku drogi wojewódzkiej Łomża-Śniadowo/ fot.: M. Gryguc/UMWP

Ogromnie ważna, ale bardzo już zdegradowana, zyska nowy kształt. Droga wojewódzka 677 między Łomżą a Śniadowem będzie bezpieczniejsza i wygodniejsza. We wtorek, 9 maja, oficjalnie, z udziałem m.in. wicemarszałka Marka Olbrysia, radnego Piotra Modzelewskiego i Zbigniewa Piotrowskiego, dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu urzędu marszałkowskiego, doszło w Śniadowie do podpisania umowy na przebudowę szlaku, który jeszcze niedawno był najważniejszym prowadzącym z Łomży do Warszawy.

– Teraz nie ma już takiego znaczenia, gdy powstała w pobliżu S8, a stopniowo otwierane są kolejne odcinki S61, ale nadal jest ważna. Zmodernizowana droga będzie o dobrych parametrach nie tylko dla ruchu osobowego czy rolniczego. Śniadowo to siedziba np. dużego producenta materiałów budowlanych czy firm związanych z rolnictwem oraz wielkich gospodarstw potrzebujących masowych dostaw materiałów i surowców. Piątą kadencję jestem radnym, w każdej była mowa o drodze Łomża – Śniadowo, naciskali  mieszkańcy...  W początkach tej kadencji nasz zarząd obiecał, że będzie i cieszę się, że tę obietnicę realizujemy - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.   

Duże nadzieje z inwestycją wiążą także samorządowcy Śniadowa.

– Potrzebę remontu uzasadnialiśmy od lat natężeniem ruchu, stanem technicznym istniejącej drogi i względami bezpieczeństwa. Dziękujemy twórcom programu Polski Ład,  zarządowi województwa i trzymamy kciuki za wykonawców. Mogę powiedzieć, że jest wielkie zainteresowanie przedsiębiorców, którzy w pobliżu trasy Via Baltica i wzdłuż tej drogi wojewódzkiej chcą lokować inwestycje. Wydaliśmy już kilka decyzji o warunkach zabudowy – poinformował wójt Rafał Pstrągowski.

Starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski wskazał na jeszcze jeden istotny czynnik.      

– To ważny moment nie tylko dla Śniadowa, ale także dla powiatu łomżyńskiego, województwa podlaskiego, a nawet kraju. Powstanie kolejny element układu komunikacyjnego, który tworzą ekspresowa Via Baltica, modernizowana droga wojewódzka 677, droga powiatowe Śniadowo - Chojny - Nowogród i dalej w stronę Kolna, droga powiatowa  Śniadowo - Szumowo, czyli łącznik do S8. A wszystko to razem tworzy dobrej jakości alternatywną i krótszą drogę z Warszawy na Mazury. Już tego lata przekonamy się  jak ważny jest ten system dróg – wyjaśniał starosta Lech Marek Szabłowski.

Szczegóły rozpoczynającej się inwestycji przybliżył Mariusz Nahajewski, dyrektor  Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

- Będzie to rozbudowa i przebudowa, czyli inwestycja uwzględniająca m. in. nową nośność, szerokość, odwodnienia, przebudowę miejsc kolizyjnych na odcinku blisko 5 kilometrów. Jej wartość to 50 milionów złotych z Polskiego Ładu i około 5 milionów wkładu województwa - wyjaśniał dyrektor Mariusz Nahajewski.

W ocenie wicemarszałka Marka Olbrysia, droga będzie spełniała parametry techniczne i związane z bezpieczeństwem (np. odseparowane ciągi piesze i rowerowe) praktycznie drogi krajowej.

– W razie nieszczęśliwych zdarzeń będzie też znakomitą alternatywą dla S61 – dodał Marek Olbryś.

Radny Piotr Modzelewski wskazał również na walory turystyczne przyszłego ciągu komunikacyjnego Śniadowo - Łomża.

– Doczekaliśmy się – skomentował sołtys Śniadowa Janusz Wojsz.

Tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Małgorzata Sawicka

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

10 maja 2023

Powrót na początek strony